Ядрените мощности на АЕЦ „Козлодуй“ изостриха спора на ГЕРБ и ДПС с ПП-ДБ

Ядрените мощности на АЕЦ "Козлодуй" изостриха спора на ГЕРБ и ДПС с ПП-ДБ

Изборът на компания, която да построи два нови блока на атомната електроцентрала (АЕЦ) „Козлодуй“, предизвика нови спорове в управляващото мнозинство.

Това стана в четвъртък, когато ГЕРБ и ДПС поискаха Народното събрание да реши с кои фирми ще се преговаря за новите ядрени мощности. Предложението точката да влезе в дневния ред не беше подкрепено от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и отпадна. Това доведе до критики от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски.

Новите нападки идват на фона на напрежение между формациите в управляващата коалиция ГЕРБ и ПП-ДБ. Във вторник ПП-ДБ предложиха на ГЕРБ договор за общи приоритети до края на мандата им. Борисов каза, че няма да го приеме. На същата позиция застана и санкционираният за корупция от САЩ Пеевски, чиято партия не участва в правителството, но го подкрепя.

В четвъртък Борисов каза, че е разочарован от ПП-ДБ. По думите му тяхното решение да провалят обсъждането на строежа на АЕЦ „Козлодуй“ не е добър знак.

Пеевски се присъедини към тези критики, като каза, че „изявените евроатлантици от ПП-ДБ провалят в момента проекта за ядрена централа“.

Защо се спори за АЕЦ „Козлодуй“

За строежа на новите мощности на АЕЦ „Козлодуй“ кандидатстват пет фирми. В сряда парламентарните комисии по енергетика и околна среда обсъждаха с кои от тях да се започнат преговори.

Делян Добрев от ГЕРБ и Станислав Анастасов от ДПС настояха да се преговаря само с една южнокорейска компания и това да се гласува от Народното събрание още тази седмица. От ПП-ДБ не бяха съгласни и поискаха в преговорите да влезе и американска фирма, като призоваха да не се бърза.

И двете предложения бяха внесени за обсъждане в парламента. ГЕРБ и ДПС подкрепиха предложение те да се разгледат още в четвъртък, но депутатите от ПП-ДБ гласуваха с „въздържал се“. Така точката не влезе в дневния ред.

Решението за строеж на седми и осми блок на АЕЦ „Козлодуей“ беше взето от правителството на ПП-ДБ и ГЕРБ през октомври 2023 г. През декември парламентът одобри ускорен график за изграждането на двата нови блока на централата.

Напрежението сред управляващите

Напрежението сред формациите, които подкрепят правителството, тръгна от договора, предложен от ПП-ДБ на ГЕРБ за общи политически приоритети. В него е описано как и кога да се направят смени в ръководството на регулаторните органи и специализираните служби. Много от тях се управляват от хора с отдавна изтекли мандати.

От ПП-ДБ предлагат постовете в регулатори да бъдат равно разпределени между тях и ГЕРБ и кандидатите да не бъдат ярки политически фигури. От ПП-ДБ казаха, че ако този договор не бъде приет, ще подкрепят провеждането на предсрочни парламентарни избори.

В сряда Борисов отправи критики към договора и каза, че предсрочните избори са „логичен завършек“ на коалицията с ПП-ДБ.

В четвъртък Пеевски също разкритикува идеята за „делкане“ на регулаторите. Той атакува лично съпредседателя на ДБ Христо Иванов и каза, че „олигархията иска да завладее държавата“.

В отговор Иванов каза, че „проблемът е, че ДПС искат да бъдат скрит партньор на ГЕРБ“ в разпределянето на регулаторите и са против идеята да има ясни правила и политическа отговорност.

Той добави, че още вижда път към преговори и общи решения, вместо към предсрочни избори, и призова да се разговоря „сериозно и отговорно“.

„Дори да отидем на избори, пак ще трябва да вземем тези решения“, каза Иванов.

Депутатката от ГЕРБ Деница Сачева също се изказа против договора, като го нарече „тюрлюгювеч“. Това се случи ден след като вицепремиерката и министър на външните работи от ГЕРБ Мария Габриел каза, че няма да подпише документа и нарече случващото се „политическа търговия“.

В четвъртък Лена Бориславова от Изпълнителната комисия на ПП-ДБ каза, че може да се състави нов договор за общи приоритети след евентуални преговори с ГЕРБ.

Подобна позиция изрази съпредседателят на ПП Кирил Петков, който призова от ГЕРБ да предложат друг договор или заедно с ПП-ДБ да променят сегашния.

При откриването на заседанието на Министерския съвет премиерът Николай Денков каза, че е нормално обсъждането на важни политически въпроси да започне „с челен сблъсък на идеи“, но след това страните трябва „да седнат на масата за преговорите“.

Миналата година ПП-ДБ и ГЕРБ се споразумяха за общо управление на ротационен принцип. Идеята беше Денков от ПП-ДБ да бъде премиер в продължение на 9 месеца, след което да го смени Мария Габриел от ГЕРБ. Тази ротация предстои в началото на март.

След август 2023 г. ДПС придоби водеща роля в управляващото мнозинство, а Делян Пеевски започна да се изявява като говорител на правителството, въпреки че не участва в него.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036