„Фрийдъм хаус“: България е свободна държава

"Фрийдъм хаус": България е свободна държава

Демокрацията по света бележи значително отстъпление през миналата година с оглед на това, че изборите в редица държави бяха помрачени от насилие и манипулации, обяви американската фондация за насърчаване на демократичното развитие „Фрийдъм хаус“, цитирана от Франс прес.

В годишния си доклад спонсорираната от Вашингтон изследователска организация променя класификацията на две държави – Еквадор преминава от категорията на „свободните страни“ към тази на „частично свободните“, а Тайланд от „несвободните“ към „частично свободните“.

България е определена за свободна държава. Нашата страна събира 78 от общо 100 възможни точки.

Максималният брой точки, които дадена държава може да получи, са 100, като максимално 60 от тях се изчисляват на база равнище на гражданските права, а максимално 40 – на политическите права. По тези показатели България получава съответно 32 и 46 точки. В доклада се отбелязва спад с една точка в сравнение с 2023 г., когато страната получава общо 79 точки.

Сред съседните страни Гърция и Румъния задминават България, получавайки съответно 85 и 83 точки. Сърбия, Република Северна Македония със своите 57 и 67 точки са определени от „Фрийдъм Хаус“ за частично свободни, докато Турция с 33 е определена за несвободна, пишат от БТА.

В Европейския съюз на последно място е Унгария с 65 точки
– 24 за политически и 41 по граждански права. Полша отбелязва 80 точки.

Русия е определена като „несвободна“ с резултат 13 от 100 точки (4 точки за политически права и 9 за граждански свободи). А Украйна получава 49 точки и е описана като „частично свободна“ – 21 от точките идват от политически права, а 28 – от граждански свободи.

Като цяло се наблюдава отстъпление в политическите права и гражданските свободи в 52 страни, а подобрение – в едва 21, което означава, че спадът в равнището на свобода по света продължава вече 18-та поредна година.

Отстъплението е повсеместно във всички региони на света„, отбеляза Яна Гороховска, един от редакторите на доклада. „И това е съвсем отчетлива тенденция.“

В доклада са описани опити на лидери „да контролират изборни надпревари, да очернят политически противници и да предприемат действия за недопускането им до властта“ в Камбоджа, Турция и Зимбабве, а също и – безуспешно – в Гватемала и Полша.

Еквадор се свлича надолу в индекса заради съпроводената с насилие намеса в изборния процес на престъпни групи, включително случаят с убийството на кандидата за президент и антикорупционер Фернандо Вилявисенсио, чийто живот беше отнет след негово участие в предизборна проява.

Положението в Тайланд се подобрява благодарение на последните избори, на които имаше истинско политическо състезание, въпреки че и там политическият елит попречи на младия и прогресивен Пита Лимчароенрат, чието прогресивно движение „Продължаваме напред“ спечели най-много места в парламента, да стане министър-председател.

„Така че бих казала, че демокрацията и свободата не са победили напълно в Тайланд“, заключи Гороховска.

Най-голямо увеличение в 100-точковата скала на „Фрийдъм хаус“ се отчита при Фиджи, чийто рейтинг е нараснал със седем пункта.

През декември 2022 г. във Фиджи, страна, попадаща в графата „частично свободни държави“, бяха произведени избори в напрегната обстановка, на които гласоподавателите свалиха от власт Франк Банимарана, който управляваше тихоокеанския архипелаг от преврата през 2006 г.

След изборите Фиджи постигна значителен напредък, включително чрез ограничаване на цензурата и промяна на законите за регистрация на избирателите, така че жените да могат да участват по-пълноценно в изборния процес, отбеляза Гроховска.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/