Депутатите искат улесняване на колективните искове срещу мобилни оператори

Депутатите искат улесняване на колективните искове срещу мобилни оператори

Депутатите приеха на първо четене законопроект за по-лесно предявяване на колективни искове. Това включва искове срещу мобилни оператори и банки. Законопроектът беше одобрен от всички парламентарни групи, пише Дневник.

Новината идва на фона на обществено недоволство от индексирането на цените на мобилните оператори. Законът, който депутатите гласуваха в четвъртък, е внесен от последното служебно правителство на президента Румен Радев. БСП използва именно казуса с мобилните оператори, за да бъде включен той в дневния ред на Народното събрание.

Законът е трябвало да бъде приет преди две години по силата на евродиректива, заради което е внасян от две служебни правителства.

Брюксел пише, че с приемането му се цели защита на колективните интереси на потребителите от увеличаващия се риск голям брой хора да бъдат засегнати от едно и също нарушение заради нарастващата глобализация и цифровизацията на икономиката.

В мотивите на Министерския съвет пише, че досегашната уредба за колективните искове е с ограничен обхват и тромави процедури. Освен това трудно могат да бъдат постановявани решения за забрана на вредни или забранени търговски практики, а санкциите за нарушителите са прекалено малки.

Основното, което се предлага в законопроекта, гласуван в четвъртък, е:

  • Увеличаване на областите, в които може да се предявява колективен иск, като се добавят области като защита на данните, финансови услуги, телекомуникации, туризъм и енергетика.
  • Разширяване на обхвата на организациите, които могат да предявяват искове за обезщетение. Към сдруженията на потребителите, които могат да правят това сега, се добавя и Комисията за защита на потребителите.
  • Тези искове ще се разглеждат по реда на „бързото производство“.
  • Веднъж влязло в сила съдебно решение, при което има нарушение на колективните интереси, може да се използва и при други искове за обезщетение срещу същия търговец за същата практика.

Според Корнелия Нинова законопроектът позволява на съда, в случаите, когато става въпрос за увеличаване на такси, да спира процеса преди окончателното си произнасяне. Тя каза и че от потребителите няма да се изисква държавна такса, но при произнасяне в тяхна полза ще получават обезщетение.

При дебатите в залата обаче имаше и критики.

„От една страна остава главата колективни искове в Гражданскопроцесуалния кодекс, същевременно в закона се предлага да бъде уредено успоредно исково производство. Това ще създаде проблем при правоприлагането“, каза Надежда Йорданова от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).

От дебатите стана ясно, че между първо и второ четене на законопроекта ще бъдат направени редица промени.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036