Ще се осигурят ли честни избори е дебат, който продължава да се обсъжда, особено след като стана ясно, че президентът Румен Радев освободи от длъжност главният секретар на МВР Живко Коцев. В студиото на „България сутрин“ политоголът проф. Николай Найденов коментира, че вижда ситуация, която се повтаря вече 35 години.
„Виждат се боклуци отдолу, мобилизиране на различни сили, които взимат отношение към това и се опитват от скандала хем да изведат политически дивиденти, хем да не го доведат докрай. И след като мине ключовият момент, постепенно заглъхва, отлага се във времето и т.н.“, каза още политоголът пред Bulgaria ON AIR. Според Найденов това е фалшив скандал.
„Забравата не е универсален лек, ние наблюдаваме битки на много фронтове, много ожесточени, но като цяло битката е политическа. Основният проблем е, че по този начин се разхищава обществена енергия. Рискът да изпаднем в дребнотемия е много голям. Разхищавайки тази обществена енергия, се отдалечаваме от големите стратегически цели и в това виждам сериозния проблем“, коментира социологът Елена Дариева в ефира на телевизията. По думите ѝ ние сме в политически цикъл, който е започнал през 2020 година.
„С едно желание за реформи да се промени моделът на управление на ГЕРБ. Това, което наблюдаваме, са политически сили, които все пак се мъчат да удържат статуквото, да запазят позициите си и други, които искат да направят някаква промяна и реформа, както и да ограничат тази власт“, посочи тя. Дариева е категорична, че този сблъсък на този етап е контрапродуктивен.
Социологът добави, че нагнетяване на напрежение и ежедневни скандали ни кара да губим главната посока. Липсва и политическо лидерство, което да има визионерска перспектива. “За съжаление, на 9 юни европейските избори и европейската тема ще потъне в тези междуособици и скандали, които наблюдаваме. Ние скачаме от скандал в скандал, не остава поле за големия разказ“, допълни социологът.
Проф. Найденов се съгласи с думите ѝ, като добави, че няма идейни сблъсъци. „Този тип водене на предизборна кампания, който можеше да се предвиди, стимулира т.нар. „кръчмарска интерпретация“ на политиката. И хората все по-малко се ориентират какво следва. Дилетантското отношение към политиката се промотира от поведението на водещите политически сили, ние убиваме това, което е съществено качество на гражданина – да разбира политическите параметри накъде вървим. Няма защо да се чудим защо хората не гласуват“, добави политологът.
Дариева е на мнение, че омерзението може да доведе до утвърдяването на някои електорални ядра.
„Това убива доверието, че институциите работят и че законът е еднакъв за всички, както и че има правов ред. В годините назад, когато е имало криза, ние сме регистрирали повишаване на доверието към силовите институции и тези, които се занимават с правораздаване – полиция, съд, прокуратура“.
„Днес това няма как да се случи, днес те са подложени на най-яростните атаки. На финансовото поле могат да се разгорят дълбоки страхове, които отново да доведат до повишаване на обществената тревожност“, добави тя.
Социологът смята, че наблюдаваме огромна борба за надмощие, а основните политически играчи на това поле са ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Но всичко това е на фона на намаляващата избирателна активност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase