Хиляди декари земя са унищожени след мощната градушка, която вчера удари Южна България. На места ледените късове са били с големината на орех. Засегнатите земеделски земи са в Старозагорско и Пловдивско, съобщиха БНТ и bTV.
Общо 600 ракети е изстреляла Изпълнителната агенция за борба с градушките за да предотврати още по-големи проблеми. Тази сутрин температурите са ниски, на места има условия за слани, предупреждават синоптиците.
В старозагорското село Зетьово има сериозни щети по реколтата. Местните агрономи казват, че такова масово унищожение е имало от 2018 г.
„Абсолютно унищожени са около 5 хиляди декара земеделски площи“, съобщи кметът на селото Иван Ганев.
Описването на щетите продължава, като се очаква засегнатите площи да се увеличат, защото снощи е паднала втора градушка.
Сериозно пострадали са и съседните села. Само част от земеделските производители имат застраховки.
„Положението е плачевно. 5000 декара са унищожени – с царевица, слънчоглед, нахут и пшеница. Има засегнати и овощни градини“, добави Ганев.
В Сливенско също щетите са огромни, В новозагорското село Караново над 140 дка лозя са пострадали и хората казват, че не знаят ще има ли реколта. Житните култури ечемик и пшеница в района също са унищожени, казват производители. 20-30 минути беше сух град, после започна дъжд, такова нещо не сме виждали, казват местните.
Жътвата където я има, ще е много трудна, на места няма и да влязат комбайни. Доста земеделци разчитат на своята реколта. Сега хората могат да разчитат на държавата и Министерството на земеделието и дано се вземат мерки, защото положението е страшно“, каза кметът на селото Николина Стефанова.
От Министерството на земеделието и горите съобщиха, че са сформирани експертни комисии с представители на Областните дирекции „Земеделие“, които да обследват незабавно пораженията по насажденията от падналата градушка на 25 април.
По предварителни данни най-много пострадали земеделски площи има в областите Пловдив, Стара Загора и Сливен.
От МЗХ припомнят, че след настъпване на събитието, земеделските производители трябва да подадат в 7-дневен срок заявление за извършване на обследване. На база на него се издават констативни протоколи за 100% пропаднали площи в резултат на неблагоприятни климатични условия, включително градушка. Документите ще се приемат в Общинските служби по земеделие.
След като комисиите опишат щетите, стопаните ще могат да получат обезщетение по линия на държавната помощ за компенсиране на щетите, причинени от неблагоприятни климатични събития.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase