Не обичаме да ходим на лекар и да ни поставят диагноза

Не обичаме да ходим на лекар и да ни поставят диагноза

Само 3320 общопрактикуващи лекари ни лекуват в цялата страна, като броят им намалява всяка година. Това показват данни на НЗОК за личните лекари, които са сключили договор с Касата.

„Не правим нищо, населението застарява, лекарите и те – излизат от здравната система, влизат нови, въпросът е с какво темпо върви обновяването“, коментира бившият директор на УМБАЛ „Пирогов“ доц. Спас Спасков в студиото на „България сутрин“.

Спасков допълни, че проблеми в здравната система наистина има, но тя не е чак толкова “болна”. Темата обаче е “любима дъвка на политиците”. Здавната систем обаче опитва да се справя по някакъв начин. Доцентът допълни, че в момента други специалности са атрактивни, никой не се сеща да бъде общопрактикуващ лекар.

Д-р Мирослав Спасов заяви пред Bulgaria ON AIR, че в момента има 3300 общопрактикуващи лекари, има недостиг на специалисти в цялата страна. Гостът изтъкна, че 250 хиляди софиянци нямат личен лекар. Лекарят, който е и педиатър, даде пример как в неговия квартал в София той е единственият общопрактикуващ лекар при 25 000 души население.

„Административната работа е немалка част от работата, идват хора, препратени от специалисти, без да има нужда. За направление за хоспитализация пациентът от единия край на София или България се връща до общопрактикуващия си лекар, като то може да бъде издадено и в лечебното заведение. Това товари хората“, обясни д-р Спасов.

Лекарят е категоричен, че парите не са малко и винаги са фактор, а всеки трябва да получава достатъчно за положения труд. Той подчерта, че през годините парите в здравеопазването са се увеличили драстично, а въпросът е как се оползотворяват. И твърди, че пари за профилактика има.

“Българинът не обича да ходи на лекар и да му се поставя диагноза. Ранната диагностика и насоченост за специализирана помощ спасява животи. Българинът обича да се напие, да си хапне сланинката, като му се открие проблем – протестира, но това не е наша вина“, коментира общопрактикуващият лекар.

Събеседниците обясниха в студиото, че един общопрактикуващ лекар, за да бъде такъв, трябва има поне един пациент, който няма личен лекар, за да сключи договор с НЗОК, да има помещение, оборудване и да запише специализация по Обща медицина.

„Стесняваме фунията, няма къде да специализират. За моя позната съм се обаждал от лекар на лекар, за да може да започне специализация. Договорът с НЗОК е изкуствено направена спирачка“, заяви доц. Спасков.

Друг проблем, който и двамата посочиха, е това, че пациентът може да си избира личния лекар, който няма право да му откаже.
„Пациентът е закачен за нас както с ТЕЦ-а, до живот, пациентите могат да ни избират, а ние не можем. Дори и да е конфликтна личност, да има риск да ни нападне – не можем да се откажем от него“, каза д-р Спасов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/