Започна историческа размяна на затворници между Русия и Запада. Какво знаем до момента

Започна историческа размяна на затворници между Русия и Запада. Какво знаем до момента

Президентът на Радио Свободна Европа (RFE/RL) Стивън Капус приветства в четвъртък новината за предполагаемото освобождаване на журналистката от медията Алсу Курмашева.

Миналата година тя беше задържана от Русия по обвинения, които RFE/RL и САЩ отхвърлиха като политически мотивирани.

Освобождаването на Курмашева е част от мащабна размяна на над 20 затворници между Русия, САЩ и още няколко западни държави, която според редица източници започна в четвъртък. Очаква се тя да бъде най-голямата по рода си след края на Студената война.

Няколко американски медии съобщават, че репортерът от Уолстрийт Джърнъл Еван Гершкович и бившият американски морски пехотинец Пол Уилън също са включени в размяната, както и руският опозиционен активист Владимир Кара-Мурза. Според цитираната в медиите информация в операцията участват затворници от седем държави – САЩ, Русия, Германия, Полша, Словения, Норвегия и Беларус.

По-късно в четвъртък турското разузнаване съобщи, че координира мащабна размяна на затворници. Така Турция стана първата държава, официално потвърдила операцията. Тя освен това потвърди, че Гершкович и Уилън участват в размяната.

Размяната на затворници идва няколко дни след като лишени от свобода руски активисти и един американски гражданин бяха внезапно преместени от затвори в Русия. В същото време руснаци, държани в американски затвори, изчезнаха от затворническата база данни. Тези събития породиха предположения, че предстои сериозна размяна на затворници.

„Приветстваме новината за предстоящото освобождаване на Алсу и сме благодарни на американското правителство и на всички, които работиха неуморно, за да прекратят несправедливото отношение към нея от страна на Русия“, каза президентът на RFE/RL Стивън Капус по повод информацията за включването и на журналистката от медията Алсу Курмашева.

Това се случва, след като само преди седмица руски съд я осъди на 6 години и половина затвор по обвинение в разпространяване на неверни сведения за руската армия.

Журналистката беше обвинена също, че не се е регистрирала като „чуждестранен агент“ по силата на наказателен руски закон, насочен срещу журналисти и активисти.

Какво се знае за размяната

В четвъртък редица западни медии, включително Блумбърг, Скай Нюз, Си Ен Ен и други, цитираха източници, според които размяната на затворници е започнала.

По-късно Турция стана първата страна, която потвърди, че размяната е в ход, и каза, че има „основна посредническа роля“ в нея. Кадри на Ройтерс заснеха руски правителствен самолет, кацнал в турската столица Анкара.

Руски правителствен самолет е заснет да каца на летището в Анкара, Турция, 1 август 2024 г.


Руски правителствен самолет е заснет да каца на летището в Анкара, Турция, 1 август 2024 г.

Преди това анализатори посочиха данни, че такава размяна е в ход, включително на база движението на самолети, които в миналото са били използвани при подобни размени.

„Самолет Ан-148, за който се твърди, че е бил използван при предишната размяна на политически затворници, излетя от Калининград за Москва [на 1 август]“, съобщи руският правозащитен проект „Първи отдел“.

След това самолетът с номер RA-61727 е излетял обратно за Москва, допълниха от групата. Според тях това „може да означава, че размяната на политически затворници е била извършена на границата с Полша“.

Справка в сайта за проследяване на полети Flightradar24 потвърди тази информация за движението на самолета.

Не стана ясно веднага кои затворници са включени в размяната.

Нито един официален представител на Вашингтон или Москва не е потвърдил или коментирал размяната.

„Все още нямам коментар по тази тема“, каза в четвъртък говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Кои са предполагаемите разменени затворници

Адвокатите на няколко високопоставени лица, държани в руски затвори, казаха, че местонахождението на клиентите им е неизвестно. Такава ситуация обикновено възниква при преместването на затворници. Сред споменатите имена бяха опозиционните активисти Владимир Кара-Мурза и Иля Яшин.

Известният критик на Кремъл Кара-Мурза излежава 25-годишна присъда в Русия, а Яшин е осъден на 8 и половина години лишаване от свобода.

Олга Карлова, адвокатка на бившия американски морски пехотинец Пол Уилън, каза в сряда, че не знае къде се намира клиентът ѝ, а представителите на затвора, в който той е излежавал присъдата си, са игнорирали молбите да потвърдят дали той още се намира там. Уилън е осъден на 16 години затвор от Русия по обвинения в шпионаж.

Той е един от над 10 американски граждани, които в момента се намират в руски затвори и арести по различни обвинения – от притежание на наркотици и кражба до държавна измяна и шпионаж.

Междувременно четирима руснаци, осъдени или с повдигнати обвинения в САЩ, са изчезнали от затворническата база данни, поддържана от Федералното бюро за затворите на САЩ.

Сред тях са Владислав Клюшин – айти предприемач, свързан с Кремъл, който излежава многогодишна присъда по обвинения в търговия с вътрешна информация, и Александър Винник, който наскоро се призна за виновен по обвинения в пране на пари и е на свобода в очакване на присъдата.

Коя е Алсу Курмашева

Журналистката от Радио Свободна Европа Алсу Курмашева има двойно руско и американско гражданство. Тя беше арестувана в столицата на руската република Татарстан – Казан, през октомври миналата година. Курмашева беше там, за да посети възрастната си майка.

Първоначално беше задържана на летището, докато чакаше обратния си полет за Чехия, където е базирана работата ѝ. Журналистката беше обвинена за това, че не се е регистрирала като „чуждестранен агент“, а по-късно ѝ бяха повдигнати и обвинения в разпространяване на неверни сведения за руската армия.

„Освобождаването на Алсу ни кара да бъдем още по-решени да осигурим свободата на други трима журналисти на RFE/RL, жестоко затворени в Беларус и окупирания от Русия Крим“, каза още Стивън Капус в чевъртък, визирайки журналистите Ихар Лосик и Андрей Кузнечик в Беларус и Владислав Есипенко в Крим.

„Няма да се успокоим, докато всички несправедливо задържани журналисти не се приберат в безопасност у дома. Журналистиката не е престъпление“, добави президентът на RFE/RL.

Последната най-голяма размяна на затворници след Студената война насам беше осъществена през 2010 г. и включваше общо 14 души. Тогава САЩ освободиха 10 руснаци, включително Анна Чапман.

Сергей Скрипал, офицер от руското военно разузнаване, осъден за шпионаж в полза на Великобритания, беше сред четиримата души, освободени от Москва.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036