Грузинските власти обявиха, че разследват смъртта на известна транссексуална инфлуенсърка, подозирайки убийство, свързано с половата ѝ идентичност – случай, който е особено актуален два дни след гласуването на закон, ограничаващ правата на ЛГБТ общността, отбелязва Франс прес.
Кесария Абрамидзе, инфлуенсърка, актриса и модел, е починала от „множество прободни рани“ в дома си, съобщи вътрешното министерство на кавказката страна. Министерството съобщи, че е арестувало заподозрян, който според местни медии е приятелят на 37-годишната инфлуенсърка, която е имала над 500 000 последователи в „Инстаграм“.
„Води се разследване за „умишлено убийство, извършено с особена жестокост и при утежняващи вината обстоятелства, свързани с пола“, добави министерството.
Убийството на Кесария Абрамидзе стана ден след като парламентът на страната прие закон срещу „пропагандата на хомосексуални отношения“, който беше осъден като репресивен от ЕС и САЩ. Към момента обаче няма данни смъртта ѝ да е свързана с този закон, отбелязва АФП.
Грузия е бивша съветска република с преобладаващо православно население. Страната се сближи със Запада през последните десетилетия и има амбиции да се присъедини към ЕС и НАТО, но управляващата партия „Грузинска мечта“ започва да изповядва консервативни и антизападни възгледи. Нейните критици я подозират, че иска да се сближи с Русия, която също има закон срещу „ЛГБТ пропагандата“.
Прозападната президентка Саломе Зурабишвили осъди във „Фейсбук“ „ужасното убийство“ на Кесария Абрамидзе. „Тази трагедия трябва да бъде сигнал за събуждане на грузинското общество“, написа тя.
В миналото Кесария Абрамидзе е обвинявала властите, че не успяват да се борят ефективно с домашното насилие. През април тя съобщи в социалните мрежи, че е малтретирана от партньора си, с когото има „токсична връзка от две години“.
Заявявайки, че се страхува за живота си, тя споделя, че е била принудена да потърси временно убежище в чужбина. „Не на убийствата на жени, които станаха толкова разпространени в нашата страна“, пише още тя.
Абрамидзе стана публична личност, която открито съобщи за своята промяна на пола и представляваше страната на конкурса „Мис Транс стар интернешънъл“ през 2018 година.
В доклад от 2022 г. службата на грузинския комисар по правата на човека оценява, че ЛГБТ общността е обект на „постоянна дискриминация и насилие“. Приетото тази седмица законодателство, което трябва да бъде подписано, преди да влезе в сила, забранява „пропагандата на хомосексуални отношения и кръвосмешение“ в образователните институции и телевизионните емисии, а също така ограничава „събранията и демонстрациите“.
Правозащитни групи порицаха тази формулировка, която слага хомосексуалните отношения в един и същи раздел с кръвосмешението, припомня АФП. /БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase