“Затварянето на въглищните централи не е административно, а е пазарно, те не могат да издържат на пазара, не са конкурентоспособни”, каза пред БНР Юлиян Попов. Той беше министър на околната среда и водите в правителството на Николай Денков и преди това в служебния кабинет на Марин Райков.
„Въглищните централи загиват навсякъде в Европа. Има редки случаи на активизиране на някоя въглищна централа, да речем в Германия, за няколко месеца, но това е много рядко. Общата тенденция е рязък спад. Великобритания напълно се изтегли от въглищата. За 8 години Великобритания мина от 40% ток от въглища до 0, без да има никакъв трус в страната. Просто процесът беше управляем“.
Според Попов в последните години не е обяснено откровено и ясно на хората „какво е абсолютно неизбежно, а това е затварянето на въглищните централи, както и да има план за алтернативи“.
ТЕЦ-овете не са конкурентоспособни заради цената на въглеродните емисии, които не са свързани със Зелената сделка, а са по-стара европейска и глобална политика, както и заради ниските цени на възобновяемата енергия (ВЕИ).
„Картата за въглеродна неутралност няма никаква обвързваща сила. Фактът, че не е приета в парламента, означава единствено, че не сме изпълнили някакъв ангажимент към Плана за възстановяване и устойчивост, който сами сме поели. Ние не си изпълняваме едно договорно задължение, което сами сме предложили. Лошата комуникация, предизборният популизъм довеждат до това, че да, можем да загубим пари. Но по-лошото е, че бавим целия процес на преход“, коментира Попов.
Бившият министър сподели, че според него няма да загубим пари по ПВУ. Попов допълни, че заявленията на Урсула фон дер Лайен са да няма никакви отстъпления от основните цели на Зелена сделка.
„Докладът на Марио Драги, наложил се като едва ли не икономическа стратегия на Европа, прави в много голяма степен именно това. Той се фокусира върху конкурентостта на Европа, а в основите ѝ лежат новите технологии, които са основна част от Зелената сделка. Няма отстъпление от целите. Това, което виждаме, е нови думи – като конкурентоспособност, но няма да видим промяна на политическата позиция по отношение на Зелената сделка“.
Целта за постигане на нулеви въглеродни емисии е глобална, а не само на Европейския съюз, беше категоричен бившият министър на околната среда и водите и уточни, че „държави, които се намират на по-задна позиция по отношение на икономическото си развитие – като Индия и Китай, отлагат тази цел с 10 или 20 години, но целта остава”.
По думите на Юлиян Попов голям проблем на ЕС е изключителното изоставане от Китай по отношение на зелените технологии, по специално по отношение на соларна енергия батерии, електрически коли и автобуси.
“Във всичко това Китай е много по-напред от ЕС. Т.е. китайската „зелена сделка“ работи много по-добре от европейската Зелена сделка”, допълнителни още Попов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase