ЕСПЧ отхвърли жалби на Иво Прокопиев, след като България вече го обезщети

ЕСПЧ отхвърли жалби на Иво Прокопиев, след като България вече го обезщети

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) е отхвърлил жалби на бизнесмена Иво Прокопиев срещу България, съобщи Министерството на правосъдието (МП) в понеделник.

Причината е, че въпросът вече е решен на национално ниво и Прокопиев е получил обезщетения от българския съд.

Жалбите на бизнесмена и съиздател на медиите Капитал и Дневник са срещу запорирането на негово имущество от страна на Антикорупционната комисия във връзка със случаите „ЕВН“ и разследването „Каолин“. Прокопиев беше оправдан по първото дело през 2021 г., а досъдебното производство по случая „Каолин“ беше прекратено от прокуратурата.

Имуществото на бизнесмена остана запорирано и след това, тъй като българското законодателство позволява подобни производства по конфискация да продължат дори след като делата, станали повод за образуването им, са прекратени или приключили с оправдателни присъди.

Прокопиев подаде искови молби за обезщетение срещу прокуратурата. Според прессъобщението на МП производството по едната молба е приключило през април 2024 г., когато е присъдено обезщетение от 40 000 лв. за неимуществени вреди и 2 400 лв. за имуществени.

Второто производство все още е висящо, като решение на първа инстанция от април присъжда обезщетение от 25 000 лв. за неимуществени вреди и 66 000 лв. за имуществени, разходи и разноски.

Прокопиев стана обвиняем по делото „ЕВН“ заради това, че през 2010 г. е изразил мнение в подкрепа на приватизацията на електроразпределителните дружества с държавно участие.

Специализираната прокуратура твърдеше, че през 2010 г. бизнесменът е помогнал на бившия финансов министър Симеон Дянков да извърши престъпление по служба, като е изказал мнение, което е довело до решение на правителството за приватизация на трите електроразпределителни дружества с държавно участие.

Всички обвинения бяха отхвърлени още на първа инстанция през 2020 г., когато съдът посочи, че въпросният Национален съвет е създаден именно с цел да се обсъждат различни мнения.

Прокопиев беше разследван и за пране на пари във връзка с продажбата на дружеството „Каолин“, но прокуратурата прекрати разследването, след като не установи престъпление.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036