Изборите са зад ъгъла, а кампанията върви под знака на разцеплението в една от основните партии. Едното ѝ крило обвинява институциите, че действат незаконно в интерес на другата фракция. Стигна се дори до ареста на депутат, а съдът игнорира всички данни, че това е станало в нарушение на имунитета му. Последното действие от този сюжет включва данни за подготвяно убийство, които предстои да се разследват.
Така изглежда накратко ситуацията в Движението за права и свободи (ДПС), което досега беше сред най-стабилните партии и през последните години неизменно качваше изборните си резултати. Но през това лято то се разцепи и на вота на 27 октомври ще участва като две отделни формации.
Хората, останали верни на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, обвиняват отцепниците около санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски в репресии с помощта на разследващите органи. А разследващите органи вече публично говорят, че проверяват сигнал за убийство на Пеевски, готвено от Доган.
Дали твърденията за готвено политическо покушение са сериозни или по-скоро институциите искат да насочат общественото мнение в определена посока?
Този въпрос стои с все по-голяма тежест на фона на множеството съмнения, че при ареста на депутата от ДПС-Доган Джейхан Ибрямов държавата е нарушила собствената си конституция. И продължава да го прави – само за да остави Ибрямов зад решетките.
Как се появи „убийството“
Депутатът беше задържан на 2 октомври със 100 000 белязани лева. Прокуратурата твърди, че те са му дадени от бизнесмена Мирослав Тодоров за купуване на гласове. В замяна Ибрямов е обещал да му съдейства за спечелването на големи обществени поръчки от Министерството на отбраната, казва обвинението.
На 3 октомври парламентарната председателка Рая Назарян свали имунитета на Ибрямов и той беше обвинен в търговия с влияние. Междувременно по случая започна спор: законни ли са действията срещу депутата, след като той се оказа подслушван, проследяван и разработван в продължение на две седмици преди да е свален имунитетът му. Съдът обаче го остави за постоянно в ареста.
И Софийският градски съд (СГС), и Софийският апелативен съд (САС) приеха, че получаването на белязаните пари от Ибрямов и показанията на Тодоров срещу него са достатъчни, за да се направи обосновано предположение, че наистина е извършил търговия с влияние.
Но за да бъде задържан за постоянно един обвиняем, законът изисква не само срещу него да има достатъчно уличаващи доказателства, а и данни, че той може да се укрие или да извърши престъпление.
Тъй като в случая няма данни Ибрямов да се укрие, прокуратурата се фокусира във втората хипотеза – че може да извърши престъпление. Именно в тази връзка наблюдаващият прокурор Ивайло Петров реши да спомене пред СГС, че по делото има данни и за подготвяно убийство. Това беше съобщено първо от „Медиапул“.
Пред втората инстанция прокуратурата отново повтори това твърдение, като прокурор Детелин Георгиев дори посочи, че в случая има данни, „свързани с чл. 115 от Наказателния кодекс“, а именно – за вече извършено убийство. Извън залата се оказа, че той е направил „лапсус“ и че все пак става въпрос за подготовка на покушение.
В публичните изяви по темата се включи и служебният вътрешен министър Атанас Илков. В петък той каза пред медиите, че „който протича по сигнал, ще бъде призован, така че всичко онова като твърдения, ще бъде изяснено“.
Попитан дали полицията ще разпита конкретно Доган, Илков попита на свой ред: „За какво трябва да се плашим от когото и да е?“
В неделя вътрешният министър отново коментира случая, като каза, че Софийската градска прокуратура (СГП) е дала на МВР указания, в които „определени лица са конкретно посочени“.
„Всяко едно от посочените лица, които фигурират в постановлението на СГП, ще бъде разпитано“, добави Илков пред бТВ, като „посъветва“ подчинените си да пристъпят към евентуалния разпит на Доган след изборите, „така че да не създаваме напрежение и да не се спекулира излишно с това обстоятелство“.
Накратко: тече предизборна кампания, в която един политически лидер може да бъде разпитан за това дали е подготвял убийството на друг политически лидер. И всичко това да стане във връзка с разследване на друг високопоставен политик, чийто арест изглежда незаконен в очите на много юристи.
„По-натам ще убият момчето“
Според източници на Свободна Европа, запознати с разследването срещу Ибрямов, данните за въпросното „убийство“ всъщност се изчерпват буквално с две изречения, посочени в показанията на основния свидетел Тодоров.
Преди ареста на депутата двамата провеждат три срещи на живо. Тодоров твърди, че на първата среща, проведена на 25 септември, Ибрямов му е казал, че му трябват 400 000 лева за изборите. На втората среща, която е на 26 септември, свидетелят посочва, че Ибрямов му е казал подробности за поръчките, за които може да му съдейства.
„Искам да посоча, че по време на същата среща Джейхан Ибрямов ми спомена, че Ахмед Доган му е казал, че нямало да е все така и че по-натам ще убият момчето, като имаше предвид Делян Пеевски. Каза, че са говорили вероятно да го застрелят, като ми показа с пръсти формата на пистолет, но само да намерят парите за това“, добавя Тодоров в показанията, без да споменава никакви други подробности.
Следва телефонен разговор между двамата на 30 септември, при който те се разбират да се видят отново на 2 октомври. Последната среща е на паркинга на магазин „Кауфланд“ до спешната болница „Пирогов“ в София, където Ибрямов е задържан със 100 000 белязани лева.
Депутатът обаче няма обвинение за евентуално участие в заговор за убийство. Председателката на парламента Назарян не е давала и разрешение той да бъде разследван за подобно престъпление.
Законът предвижда депутатският имунитет да се сваля само за конкретно престъпление.
Това означава, че временният главен прокурор Борислав Сарафов трябва да иска отделно разрешение за всяко следващо хипотетично обвинение срещу Ибрямов.
Трети опит за „убийство“
Това е третият път за последните 10 години, в който прокуратурата твърди, че е получила данни за готвено убийство на Пеевски. Първият подобен случай датира от лятото на 2014 г., когато в ареста дори бяха задържани трима заподозрени, макар и за кратко.
Тогавашното разследване стана публично известно непосредствено преди срива на Корпоративна търговска банка, за което впоследствие основен подсъдим стана бившият съдружник на Пеевски – Цветан Василев.
В крайна сметка самата прокуратура се отказа да разследва случая, а тогавашният главен прокурор направи красноречив коментар: „Няма убити, няма убийство, няма убийци.“ Това не попречи на Пеевски да нарече първоначално заподозрените „моите убийци“.
През ноември 2022 г. разследващият сайт BIRD съобщи, че закритата вече Специализирана прокуратура е разкрила нов заговор за убийство на Пеевски и дори е внесла обвинителен акт срещу двама подсъдими. И двамата обаче бяха оправдани от Специализирания наказателен съд. След закриването му Софийският апелативен съд потвърди оправдателните им присъди през миналата година.
„Начинът, по който е изграден обвинителният акт, има по-скоро структура на една описана история, която не е подплатена с каквито и да е доказателства. Всичко е изградено в рамките на предположенията и в своеобразен публицистичен стил, без каквато и да е конкретика и обоснованост“, мотивира се втората инстанция, цитирана от BIRD.
Кой говори за „купуване на гласове“
Другото престъпление, което прокуратурата сега свързва със задържания депутат Ибрямов, е купуване на гласове. Подобно на „убийството“, такова обвинение също обаче липсва по случая. Също както с данните за „убийството“ на Пеевски, информацията за купуване на гласове се извлича единствено от разпита на Тодоров по делото, съобщиха източници на Свободна Европа.
Той дава показания веднага след заключването на Ибрямов на 2 октомври. Разпитът му продължава около 4 часа и половина. В началото на разказа си Тодоров посочва, че познава Ибрямов от 2000, а от 2014 г. насам е започнал да му дава пари по време на предизборни кампании срещу услуги, свързани с администрацията.
Свидетелят споменава няколко стари случая, при които е давал пари на депутата и след това той му е съдействал да получава различни лицензи. Тодоров не посочва нито конкретни дати, нито конкретни имена на замесени държавни служители.
Уточнява единствено, че си спомня подобни случаи през 2014, 2019, 2020 и 2021 г. И добавя, че Ибрямов е ходатайствал за него пред зам.-министър на земеделието, зам.-министър на здравеопазването и директорка на регионалната екоинспекция във Варна.
„Помня случай, при който Джейхан Ибрямов ме заведе в дома на лице от ромски произход, който беше от типа „цигански барон“. По време на срещата Ибрямов обеща на домакина, че ако му осигури достатъчно гласове в негова полза, ще му подари Аудито, с което бяхме отишли, което всъщност беше мое“, разказва свидетелят за случай през 2015 г.
Твърдението за купуване на гласове се появява в показанията на Тодоров чак когато той започва да говори за срещата си с Ибрямов на 25 септември. Седмица по-рано бизнесменът излиза от ареста, където попада по разследване за данъчни престъпления. Веднага след освобождаването му, Тодоров се съгласява спрямо него да бъдат използвани специални разузнавателни средства (СРС). Разрешението за тях е дадено от СГС на 20 септември.
„[Ибрямов] ми каза, че малко преди да се видим, е бил при шефа [Ахмед Доган], който му е споделил, че за цялостната предизборна кампания на партията за всички области ще са необходими между 5 и 7 млн. лева за купуването на гласове, а в момента в касата на партията имат само 10 000 лева“, твърди Тодоров за първата си среща с Ибрямов.
За разговора им на следващия ден свидетелят вече казва, че депутатът е споменал сумата от 9,5 млн. лева за купуване на гласове. А за срещата им в деня на ареста на Ибрямов бизнесменът отбелязва, че сам се е поинтересувал дали в Шумен, където депутатът е водач на листа, „няма хора от малцинствата“, както и дали поисканите от него пари „не му трябват за купуване на гласове“.