Ако е картината е каквато я виждаме и остане същата, това означава, че първите – ГЕРБ, ще имат 70 мандата, по 40 за трите – ПП-ДП и двете ДПС-та, 20 мандата за „Възраждане“ и ИТН около десетина, коментира директорът от „Галъп интернешънъл Болкан“ Първан Симеонов в интервю пред БНР.
Според него формулата за влизане в парламента ще е 7+1+1. Ако влязат само 7 партии, съставянето на правителство ще е по-лесно, но „ако влязат осми и девети, става все по-трудно“.
Такава възможност има и това го показва социологическото проучване на „Галъп интернешънъл Болкан“, направено в периода 10 – 21 октомври т. г., сред 1007 души, по поръчка на БНР.
„2+1 е формулата за правителство, но ако влезе осма и девета партия нещата стават по-сложни. Няма да е лесна задачата на политиците след изборите, както не е лесна на социолозите преди изборите“, предупреди Първан Симеонов.
Според него има „не много високи очаквания за активност – 31,1%, изглежда по-малко от миналия път, което условно е около 2 млн. души. От действителните гласове 3,4% има вероятност да са „Не подкрепям никого“.
И уточни:
„Лице в лице“ не е прогноза за изборния резултат, защото по традиция хиляди са тези, които решават в последните часове, но е проекция какво би се случило в неделя. Освен чисто статическите отклонение, имаме и политически – гласуване в чужбина, клиентелни мрежи и др.“, предупреди социологът.
Той обясни, че е съвсем малка е разликата между ПП-ДБ и „Възраждане“ за второто и третото място, а за ДПС, „има практическо изравняване“:
„Но по ред причини, не социологически, възможно е да имаме сериозно разместване, едната формация е по-добре поставена сред прагматичните мрежи“.
Първан Симеонов коментира, че има и няколко фактора, които правят картината непредсказуема и това са гласуването в чужбина, степента на искреност, степента на мобилизация – етнизация, както и технологичните вотове, които трудно се отразяват в такива изследвания.
Според социологическото проучване в 51-ото НС влиза МЕЧ, а „Величие“ са на ръба.
И посочи, че когато ситуацията е „в задънени улици“ има търсене за общо протестно гласуване и хората, които решават в последния момент, за кой да гласуват, търсят „най-малкото зло“.
„Другият фактор, който може да размести пластовете са течовете в изборния ден“, каза той и припомни за „внезапното развитие“ в последния ден, като Костинборд, машини и „всякакви неща могат да се случат“.
„Но за мен интересно е после какво ще се случи при това разпределение на силите“, каза Първан Симеонов.
Данните са на „Галъп интернешънъл болкан“ за Българското национално радио. Изследването е проведено между 10 и 21 октомври 2024 г. сред 1007 души по метода „лице в лице“ с таблети. Двустепенната гнездова извадка е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.1% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase