Според данни на Дружеството по ендокринология у нас, при затлъстяване жените живеят с 8 години по-малко, а мъжете – с 10 години и това не е само в България.
„В световен мащаб данните показват, че хората, които страдат от наднормено тегло и затлъстяване живеят близо 10 години по-малко“, уточни председателят на Сдружението за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска в „България сутрин“.
Храненето е един от съществените рискови фактори, които допринасят за епидемията от затлъстяване в световен мащаб, включително и в страната ни, обясни началникът на отдел „Храни и храненe“ към Националния център по общественото здраве и анализи и национален консултант по хранене и диетика към Министерството на здравеопазване проф. д-р Веселка Дулева.
Специалистът добавя, че процент от децата в първи клас също са със затлъстяване – 12% от момичетата и 15% от момчетата.
„В периода на израстване обичайно тези проценти се променят, като примерно между 14 и 19-годишна възраст при момичетата някъде не повече от 7% са със затлъстяване. Във възрастта 19-29 години в последните проучвания 2014-2020 г. наблюдаваме доста висок относителен дял на млади жени с наднормено тегло – между 13 и 14%“, изтъкна проф. Дулева пред Bulgaria ONA AIR.
Съвети за балансирано хранене
„В България са създадени национални препоръки за хранене на населението над 18-годишна възраст. Екипът на проф. Дулева е създал и национални препоръки за хранене в различните възрасти, през които преминават децата. Наднорменото тегло и поднорменото тегло е сериозен проблем сред жените, но и мъжете също страдат. Прогнозата за България до 2030 г. е, че 37% от мъжете ще бъдат със затлъстяване. Този здравен проблем води до над 200 различни вида заболявания, не не последно място репродуктивната функция също страда“, коментира проф. Дърленска.
Превенцията е свързана с начина на живот, подчертаха гостите.
„Движението е много важно. Препоръката е да имаме физическа активност около 300 минути седмично. Часовете сън са много важни. Бременните жени обръщат внимание как се хранят, може би това е периодът, когато една жена започва да се грижи за себе си. С около 13-14 кг една бременна жена може да повиши теглото си“, посочи още проф. Дърленска.
По думите ѝ принципът на здравословното хранене е храната да бъде разнообразна и балансирана.
„Препоръчваме консумация на всички групи храни, като в основата са зърнените храни с превес на пълнозърнестите, плодове и зеленчуци, източник на добър белтък“, обърна внимание специалистът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase