Автентични родословни дървета и родови истории на стари български фамилии ще бъдат представени в Националния антропологичен музей в София. На 14 ноември ще бъде открита авторска изложба „Кодове на идентичност“ на гл. ас. д-р Росен Гацин.
„Всеки род в българската история е оставил следа. Акцент в тази изложба е 130-годишният човек – най-дълго живелият българин и най-дълго живелият човек на планетата. Имаме паметник, акт за смърт, родословно дърво и спомени на наследниците му“, каза гл. ас. д-р Росен Гацин в „България сутрин“.
„Дойде човек и ми каза, че в тяхната фамилия човек е живял 130 години. Аз не вярвах. Назначихме експедиция, стъпихме на терен и така достигнахме до паметника, акта за смърт… Сигурни сме, че това е най-дълго живелият човек на планетата. Дядо Йончо е надживял тримата си синове, които са столетници“, разказа още гостът.
Гл. ас. д-р Гацин отбеляза, че не храната, а начинът на живот е основната причина за дълголетието на дядо Йончо. В селището на столетника има лековити извори.
„Интересно е, че в центъра на София живеят много столетници. Няма формула, нищо особено няма в живота на столетниците“, подчерта гостът на Bulgaria ON AIR.
Родословните дървета в изложбата са автентични и някои от тях досега не са показвани. Ще видим снимки на първото либе на Христо Ботев, която му е била втора братовчедка – Мина Горанова. На изложбата ще присъства внучката на Сава Огнянов, съобщи гл. ас. д-р Росен Гацин.
По думите му във всяка фамилия присъства момент на митологизация.
„Нашата роля е да отсяваме достоверната информация и така да сглобяваме родословните дървета. Изследване на хронологията на рода е изследване на себе си. Три точки са основни: акт за раждане, акт за смърт, венчавка. Започнахме да се връщаме към корените си. Могат да бъдат открити и родовите болести като диабет“, посочи още събеседникът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase