За Сърбия Китай е водещ инвеститор, който от години строи какво ли не – от пътища до инфраструктура за енергетиката. Критиците казват, че това е опасно не само за политическата ориентация на страната, но и за живота на хората – в буквалния смисъл на думата.
Трагичен случай от 1 ноември подхранва тези опасения. На тази дата в град Нови Сад рухва козирката на железопътната гара, наскоро ремонтирана от китайски държавен консорциум.
Ето резултата – четиринадесет загинали, гневни антиправителствени протести, арестувани демонстранти, една министерска оставка. Имаше и ден на национален траур. В самия Нови Сад дните бяха три.
Това, за което по-малко се говори, е кой е ремонтирал сградата през 2021 г. и сега. Реновираната гара е открита на 5 юли 2024 г. – пет месеца преди навесът ѝ да рухне върху хората. Следите водят към Китай, разказва сръбската редакция на Радио Свободна Европа.
Пекин и държавните му компании търсят и намират големи проекти в Европа, а Сърбия е сред първенците по брой привлечени китайски инвестиции. Сред компаниите, които работят в страната, е държавният консорциум CRIC&CCCC, който се състои от дружествата China Railway International Co. Ltd и China Communications Construction Company Ltd.
Те са били ангажирани и с последния ремонт на гарата. Сръбските власти казват, че обновлението на козирката не е било част от проекта и извършените дейности. Същите компании строят и друга важна инфраструктура в Сърбия.
Какво се случи в Нови Сад, какво се знае за консорциума и какво друго прави той в Сърбия? Отговорите са в следващите редове.
Какво се случи в Нови Сад
Гарата в Нови Сад е построена през 1964 г. и е ремонтирана за първи път през 2021 г. Няколко месеца по-късно отново започва ремонт, а официалното откриване на реновираната сграда е на 5 юли тази година.
На 1 ноември бетонната козирка пада. 14 души загиват, трима са в тежко състояние. Правителството на сръбския президент Александър Вучич обявява траур. Четири дни по-късно министърът на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич подава оставка. Но отказва да носи отговорност за случилото се – казва, че се оттегля „от морални съображения“.
Хиляди сърби излизат на протести – и в Нови Сад, и в столицата Белград. Сред тях има арестувани. Недоволните граждани искат още оставки – в това число и тази на Вучич. Носят плакати „Корупцията убива“. Настояват „тайните“ договори за инфраструктурни проекти, които правителството сключва, да станат публични.
Близо 2 седмици след трагедията властите нямат отговори на въпроса чия е вината за трагичния инцидент на ремонтирана току-що гара. Казват, че се води разследване.
Знае се обаче кой е реконструирал гарата в Нови Сад до откриването ѝ на 5 юли. Консорциумът е китайски и държавен – CRIC&CCCC.
Договорите не са публични. Властите и компанията твърдят, че рухналата козирка не е била сред ремонтните дейности. Опозиционните сили срещу управлението на Вучич настояват документите по проекта да бъдат оповестени. Засега без успех.
Споменатият китайски консорциум и съставляващите го фирми работят по изграждане на железопътната инфраструктура в Сърбия, строят и други пътища, като участъци от магистрала „Милош Велики“. Тя свързва Сърбия с Черна гора и Адриатическо море.
Какво строи китайският консорциум
Сърбия е един от основните партньори в Европа на китайския проект „Един пояс, един път“ – инвестиции в свързана инфраструктура в Азия и на Стария континент. Белград беше една от малкото спирки на китайския лидер Си Цзинпин при европейската му обиколката по-рано тази година. Той нарича страната „първият стратегически партньор на Китай в Централна и Източна Европа“.
Китайските инвестиции в Сърбия – особено в пътища, железници, енергетика, се трупат от години. Освен ремонта на гарата в Нови Сад, CRIC&CCCC строи пътя Коридор 11 – Сурчин – Обреновац. 17,6-километровата отсечка е открита през 2019 г. след три години работа по нея.
Според официалния сайт на сръбското строително и транспортно министертво пътят е финансиран основно със заем от китайската държавна Exim Bank. Сръбската страна участва с едва 15% от общата сума.
Строителят от гарата в Нови Сад гради и пътя, който свързва Белград с магистралата „Милош Велики“ в централна Сърбия – проект, обявен за изключително важен за страната.
Същата китайска компания строи и части от самата магистрала. Въпреки че става въпрос са сравнително кратки отсечки, макар с мостове и тунели по трасето, сроковете по проекта са отлагани няколко пъти, пише сръбската редакция на Радио Свободна Европа.
Договорът на СССС е на стойност 450 милиона евро, сключен директно с държавата, която взима заем пак от Exim Bank. През 2021 г. китайският изпълнител ангажира кариерата Slovac като подизпълнител за доставка на трошен камък.
Съсобственици на кариерата по това време са Звонко Веселинович и Милан Радойчич – и двамата са санкционирани от САЩ месец след като поемат този ангажимент.
В доклад от 2022 г. на международната организация Just Finance, която разследва китайските инвестиции по света, се посочва, че проектът за изграждане на магистралата има отрицателно въздействие върху околната среда – застрашава екосистемата на река Морава.
CCCC и сръбското строително министерство не коментират тези заключения след запитване от Радио Свободна Европа.
Компанията строи и Северния обходен път на град Чачак, заедно с мост над Западна Морава и т.н.
Втората компания в консорциума – CRIC, участва в реконструкцията на железопътната линия Панчево-Суботица, както и още няколко влакови ключови линии.
В черния списък
CCCC е мажоритарна държавна компания и една от най-големите в света. Тя оперира в повече от 150 страни. Занимава се с проектиране, изграждане и управление на инфраструктурни съоръжения – магистрали, мостове, тунели, надлези, високоскоростни железопътни линии, метро, петролни платформи и пристанища.
Компанията беше включена в черния списък на Световната банка. Предполага се, че дружеството манипулира оферти за договор за магистрала във Филипините. СССС отрича обвиненията, но забраната за финансиране на свързани с нея проекти продължава 8 години – до 2017 г.
През август 2020 г. Бюрото за промишленост и сигурност на САЩ (BIS) към Министерството на търговията забранява сключването на договори с няколко от дъщерните дружества на CCCC „поради дейности, противоречащи на интересите на националната сигурност или външната политика на САЩ“.
Смята се, че дружествата участват в изграждане на изкуствени острови за китайската армия.
През 2018 г. Малайзия спира два железопътни проекта на китайските компании заради съмнения за корупция.
Има и обвинения срещу СССС за малтретиране на железопътни работници в Кения и за корупция в Бангладеш.
Президентът на CCCC Лиу Китао казва в интервю за Bloomberg през 2018 г., че често правителствените промени в държави, където компанията има проекти, провокират обвинения в корупция. И добавя, че фирмата спазва местните закони и екологичните разпоредби навсякъде, където работи.
И CCCC, и CRIC не бяха открити за коментар на запитването на RFE/RL.