Разкриват дали е Хермес първата статуя от Хераклея Синтика

Разкриват дали е Хермес първата статуя от Хераклея Синтика

До дни ще стане ясно кого изобразява първата статуя от Хералея Синтика, открита в античния град.

Дори в навечерието на зимата разкопките се посещават от близо 900 туристи на ден. Хора от цял свят силно са се впечатлили от първата открита в Хераклея Синтика, изцяло запазена антична статуя на мъж в цял ръст. Това заявява пред БТА проф. д-р Людмил Вагалински от Националния археологически институт с музей – БАН, който ръководи проучванията в този район.

„Моето желание е да проучим по-задълбочено централния площад в античния град. Имаме в източна и в западна посока какво да проучим и общината да изпълни още един мащабен проект за социализация и туристическа инфраструктура на тези нови части, които ще разкрием, за да бъде още по-атрактивна Хераклея Синтика за туристите. Представям си града пълен с хора, които идват, радват се и не стихва техният поток. Когато ги видя, разбирам, че сме си свършили работата“, отбелязва проф. Вагалински.

На 25 ноември в Историческия музей на Петрич ще бъде разкрито коя е историческата фигура, изобразена като бог Хермес на откритата при тазгодишните разкопки през лятото първа мраморна статуя в Хераклея Синтика. Ръководителят на проучването проф. д-р Людмил Вагалински и изкуствоведът д-р Арина Корзун от Института за балканистика с Център за тракология – БАН, ще представят водещата хипотеза, съобщава медийната платформа Archaeologia Bulgarica/Археология Булгарика.

Всички научни аргументи за това кого е увековечил неизвестният майстор преди повече от 20 века, ще бъдат изложени подробно в статия, която предстои да бъде публикувана в списание Archaeologia Bulgarica.

Мраморната статуя, открита в началото на юли в Големия канал на форума на античния град край село Рупите е почистена от реставратора Китан Китанов. Наскоро той установи по гърба на фигурата вторични силикатизирали и калцитни слоеве с дебелина до 3 мм. Според него това се дължи на факта, че преди да бъде скрита в канала, скулптурата вероятно е стояла на форума, в близост до течаща вода, може би фонтан, става ясно още от информацията, споделена в медийната платформа.

Втората статуя, намерена в близост до мястото на първата, ще бъде почистена в Националния археологически институт с музей. В момента се подписва договор и се уточняват детайли, свързани с процеса. Всички разходи, свързани с транспортирането на скулптурата до София и нейната реставрация, ще бъдат поети от НАИМ, сподели преди дни проф. Вагалински.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/