Може ли Тръмп да спре войната в Украйна за 24 часа

Може ли Тръмп да спре войната в Украйна за 24 часа

Руският президент Владимир Путин иска да запази окупираните територии, Украйна да се откаже от членство в НАТО, да бъде неутрална и демилитаризирана, санкциите срещу Русия да паднат, замразените ѝ активи да се освободят.

Украйна иска да ѝ се върнат окупираните територии, включително Крим, да се дадат сериозни гаранции за сигурност, като сред тях е и членство в НАТО, да ѝ се предоставят блокираните руски активи, тоест точно обратното.

Доналд Тръмп каза, че ако бъде избран за президент на САЩ, ще спре войната за 24 часа. Но поставен пред тези базови условия той няма как да изиграе фокуса с 24-те часа.

Ако новата администрация спре рязко помощта от САЩ за Украйна, самата Украйна няма да се съгласи на условията на Путин. И обратно, дори Тръмп да потвърди, че започва да въоръжава Украйна „до зъби“ Путин няма да капитулира пред подобна заплаха и да прекъсне военните си действия.

При тези основни позиции от страна на воюващите самата задача за постигане на мир не може да се формулира. Голямата цел може да е спиране на войната. Но е невъзможно тя да се разбие на по-конкретни задачи, които да се решават в процеса на преговори. (Само българският президент фантазира „мир изобщо“, ей така, абстрактно и омъглено.) Това налага към уравнението да се добави следващ фактор, който да има решаващо значение.

Само българският президент фантазира „мир изобщо“, ей така, абстрактно и омъглено

Такъв фактор е по-висока яснота по въпроса какво всъщност иска самият Тръмп, какво е важно за него самия, какъв в крайна сметка е интересът му?

Каква е целта на Тръмп

Тръмп влиза във втория и последен мандат на близо 79 години. Без да се добавят подробности, може да се предположи следното.

От една страна, първият му мандат е белязан от хаос в администрацията му, дълга серия от оставки и последвали критики от най-вътрешния му кръг. Днес не е такъв случаят, той вече знае добре как работи машината на Вашингтон.

От друга страна, единствената кариера, която Тръмп има смисъл да преследва, е кариерата на собственото си величие. Ако това е подходящата дума, тя трябва да се разбира най-широко. Смисълът ѝ се простира от героизацията му в Америка и политическата ѝ история до извоюване на максимално висока репутация в света. Всяка друга цел, в която се прокрадва пред-зададена идеология или нормативни ограничения няма да има значение или ще бъде изтласкана на заден план.

Самият Тръмп дава заявки, че ще се чувства оценен, ако вземе Нобелова награда за мир. Така ще се нареди до Удро Уилсън, Хенри Кисинджър, Джими Картър, Барак Обама, които стават лауреати на Нобел за големи заслуги към световния мир.

Ако тези условия от личен порядък са правдоподобни, би ли желал Доналд Тръмп да остане в историята с образа на лидер, хвърлил Украйна в ръцете на лице, за което има заповед за арест от Международния наказателен съд (МНС)? Този психологически фактор се засилва предвид факта, че той няма вътрешни оправдания в САЩ, няма опозиция за преодоляване, с развързани ръце е. Тръмп напълно владее Републиканската партия, има мнозинство в двете камари на Конгреса и във Върховния съд. Това е рядък исторически момент. След две години той може да изчезне.

Тръмп напълно владее Републиканската партия, има мнозинство в двете камари на Конгреса и във Върховния съд. Това е рядък исторически момент.

При такава власт би било доста странно, ако амбициите му за локално и световно признание се сведат до заявени ангажименти в митингите на МАГА (от англ. Make America Great Again – MAGA) движението. А и от реториката му в кампанията може да се изведат всевъзможни конкретни политики отвъд приоритетните точки за имиграция, мита, данъци, свиване на администрацията. Тези най-съществени за САЩ вътрешни политики обаче са дългосрочни, ефектът им ще се усети след години.

От тази гледна точка изразът „ще прекратя войната за 24 часа“ означава само, че на сцената ще се срещнат две политически свръх-персони (т.е. свръх-овластени и с голямо его), на Тръмп и Путин. Тръмп не може да не си дава сметка, че светът и историята ще го оценява по изхода от този сблъсък, който има митологически мащаб. Всяка друга игра, сделка, прибързване, лесно решение, натиск върху украинския президент Володимир Зеленски може и да спре войната, но ще спре и кариерата на Тръмп в голямото историческо време, както се изразяваше Михаил Бахтин.

Ако такава перспектива е реалистична, какво може допълнително да улесни и мотивира Тръмп? Какво да направи сегашният презиент на САЩ Джо Байдън следващите два месеца? А и защо да го прави?

Какво може да направи Байдън

Байдън вдигна забраната за далекобойните оръдия (до 500 км, това не е космическа дълбочина и пак идва със закъснение). Той ще насочи всички финансови средства, гласувани от Конгреса, и допълнителни, колкото позицията му позволява. Това е един минимум.

Но Байдън има още доста възможности. Той може да мотивира страни като Белгия да освободят замразените активи Русия в полза на Украйна и пръв да приеме тази мярка в САЩ, които държат малък процент от тях. Байдън може да засили още санкционния режим към Русия като вземе спешни мерки за прекъсване на заобикалянето му през банки, морски транспорт и пр. Накрая, той може да направи и решителната стъпка по обявяване на Русия за държавен спонсор на тероризма, една идея, която в Сената има подкрепа от двете партии.

За да излезе „победител“ от разрешаването на войната в Украйна, Тръмп има нужда от по-добра позиция за поставяне на условия пред Русия. Тези мерки несъмнено ще изиграят роля.

Към личната мотивация на Тръмп може да се добави и структурният фактор, че победен изход за Русия ще засили връзките вътре в оформящия се алианс на Русия, Китай, Иран и Северна Корея. Изглежда трудно за вярване, че Тръмп, който има сериозни проблеми с всички тях, би съдействал за стабилизация на тази доста особена група, в която две от страните са обявени за спонсори на тероризма.

Мотивацията на Байдън не е сложна. Засега той остава с образ на колеблив и нерешителен президент. Дори да е несправедливо, забавянето на помощта за Украйна от Конгреса ще се добави към този образ. С няколко решителни мерки, които зависят само от него, той ще обърне репутацията си във външнополитическите дела, които са му тясна специалност и любима тема.

Към днешна дата Володимир Зеленски може да разчита само на такива несигурни фактори – лично овластяване, психологически мотиви и условия за висок произвол при вземане на решения.

*Становищата, изказани в рубриката „Мнение“, могат да не отразяват позицията на Свободна Европа.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036