След искания имунитет: Започва ли предизборната кампания?

След искания имунитет: Започва ли предизборната кампания?

Президентът започва утре консултациите с ГЕРБ-СДС и с ПП-ДБ.

„След днешния ден, вероятността клони към нула за каквото и да е правителство. Защо сега се иска имунитетът на Кирил Петков, ако е сериозен проблем за прокуратурата и защо беше необходим този дълъг период на уж преговори за правителство? В крайна сметка няма интерес Борисов и други партии да направят правителство. Почва саморазправата и още по-голямото забавяне на процеса с „Продължаваме промяната“. От интерес за ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“ е да се проведат избори с настоящият формат от служебно правителство“, заяви политическият психолог проф. Антоанета Христова в „Денят ON AIR“.

По думите на политолога Слави Василев едва ли ще има правителство, но ако ще има, ще бъде „отвратително“.

„Президентът вече има избор поне измежду двама кандидати, което е по-добре от избор между един. Тресавището на парламентаризма и на завладяната от мутрите държава продължава да произвежда плодове пред гражданите. Прокуратурата ползва отчаяни ходове, с които дискредитира себе си“, допълни политологът за Bulgaria ON AIR.

Според проф. Христова изборът на Наталия Киселова за председател на парламента не създава усещане за сигурност.

„Тя не е проверена от всички как ще се държи оттук нататък. Необходима е проверка за това до каква степен организационно бързо ще тръгне процедурата по структуриране на парламента и бюджетът колко бързо ще се постави. С днешното действие стартира предизборна кампания, защото друго не може да се очаква, когато атакуваш опонента, с когото си си представял, че ще правиш правителство“, коментира гостът.

Възможни са няколко варианта за това как ще се развие политическата ситуация, категоричен е Василев. 

„Чувам, че имало зависимости, но човек никога не може да разбере. Изборът на Наталия Киселова не беше предвиден. Тя има шанса и капацитета да произведе такава изненада и в Министерския съвет, ако отиде там. Може и Конституционният съд да се произнесе“, поясни политологът.

Има огромен проблем в комуникацията, изтъкна проф. Христова.

„Самият Конституционен съд доскоро даваше притеснителни знаци, които показваха пристрастност. Това не беше добра за тях. В момента има допълнителна възможност с влизането на квотата на президента да се получи различен резултат. Всичко, което се случва в страната, е много далеч от света на гражданите“, посочи политическият психолог.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/