България се сблъсква с нарастваща криза на пътищата – трагичниte инциденти, в които невинни хора губят живота си, сякаш са станали обичайно явление. Родителите на загинали деца продължават да се борят за справедливост.
„Не получихме отговор от доц. Наталия Киселова, въпреки че ние входирахме веднага. Още в момента, в който тя бе избрана, ние входирахме до нея като председател на Народното събрание и до всички парламентарни групи, да се състои между нас среща, за да можем ние да кажем какво искаме. Ние вече четвърто правителство подред се молим нещо да се случи. За съжаление, не се случва“, заяви Петя Иванова от сдружение „Ангели на пътя“ в студиото на „България сутрин“.
Майките и бащите на деца, загинали при катастрофи, вече многократно се опитват да направят своите искания чути, но се сблъскват с инертността на институциите.
Родителите на Филип, например, който беше убит на пешеходна пътека в София, споделят болката си от многократните си посещения в съдебните зали, където всеки път чуват едно и също – затегнатото правосъдие не работи.
„Ние не искаме всеки месец да слушаме на всяко заседание поредния свидетел очевидец, който е бил там, всеки път да разказват как се е случило това нещо, повярвайте ми. Не знам кой би могъл да го издържи“, каза пред Bulgaria ON AIR майката на Филип, Николина Петкова, която също е част от сдружение „Ангели на пътя“.
Сдружението настоява за спешни законови промени, които да поставят акцент върху по-строгите наказания за шофиране в нетрезво състояние, както и за по-ефективно провеждане на автотехническите експертизи.
„Българинът разбира единствено и само от това да му бръкнеш в джоба. За него е много по-важен автомобилът му, отколкото животът на детето му. Аз имам чувството, че в България е някакъв национален спорт с колко промила алкохол можеш да шофираш“, настоя Иванова.
Проблемите не спират до липсата на диалог – в съдебната система също има критични пропуски. Веднъж заведен случай, свързан с катастрофа, може да се протака с години заради бавната процедура.
„Повярвайте ми, изключително трудно е. Правим го единствено в името на Филип, в името на другите ми деца, брат му и сестра му, и разбира се, в името и на другите деца, които са убити по същия или подобен начин“, каза още Петкова.
В България липсва политическа воля за законодателни промени, които да включват по-строги санкции за шофиране в нетрезво състояние, а също и за изземване на автомобили на системни нарушители, смятат гостите.
Майката на Филип подчерта: „Закъсняло правосъдие означава никакво такова.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.