България може да спре транзита на руски газ до Сърбия и Унгария, ако руската компания „Газпром“ не намери начин да плаща за услугата, без в преводите да участва санкционираната от САЩ „Газпромбанк“.
Това стана ясно от изказване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов пред журналисти във вторник.
Думите му идват, след като през ноември САЩ наложиха санкции на контролираната от руската държава „Газпромбанк“. Това е банката, към която доскоро всички купувачи на руски газ бяха задължени да плащат за сделките. На 6 декември обаче руският президент Владимир Путин отмени това условие.
Сега минстърът на енергетиката Владимир Малинов каза, че все още няма получено предложение от страна на „Газпром“ как да бъдат извършвани плащанията към България за транзита на руски газ през българска територия. Това става по газопровода „Турски поток“.
По думите на Малинов задълженията за декември са погасени, но не е ясно как ще се случват бъдещите плащания. А при липса на плащане може да се наложи операторът „Булгартрансгаз“ да спре преноса на газ през България.
„Булгартрансгаз“ ще изпълнява стриктно договора си и няма да позволи да бъде пренасян природен газ, ако съответно услугата не бъде заплащана“, каза Малинов, цитиран от Медиапул.
След санкциите на САЩ Путин наложи промени, според които плащанията за продажбата на газ отново ще може да се случват в чуждестранна валута и превалутиране. Не беше упоменато обаче в кои банки ще могат да бъдат извършвани плащанията за сделките.
Продължението на „Турски поток“ през България беше построено по времето на управлението на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов.
По-късно разкрития за планирането, строежа и работата на газопровода показаха, че той обслужва изцяло „Газпром“ и Русия, въпреки че беше построен със средства от националния бюджет на България.
София не получава газ по „Турски поток“, а единствената ѝ потенциална полза от него е да получава транзитни такси по договор с „Газпром“. Руската държавна компания е резервирала почти изцяло капацитета по тръбата до 2035 г.