Сътрудник и охранител на съпредседателя на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Асен Василев е обвинен в длъжностно престъпление и пране на пари. Това съобщи Софийската градска прокуратура (СГП) в четвъртък.
Ден по-рано сътрудникът на Василев – Лъчезар Ставрев, беше задържан за срок от 72 часа. Той е арестуван във връзка с делото срещу бившата шефка на агенция „Митници“ Петя Банкова.
Новината идва два месеца след като Банкова беше освободена от ареста малко след като даде показания, които представители на ПП-ДБ определиха като „режисирани“ и противоречиви. В показанията пише, че Лъчезар Ставрев е издавал „устни разпореждания“ за назначения в агенция „Митници“, които Банкова е трябвало да изпълнява.
През април тази година Банкова беше задържана и обвинена за участие в организирана престъпна група заедно с още трима души. Според прокуратурата групата се е занимавала с търговия с влияние, подкупи и контрабанда. Банкова обаче определи задържането си като политически удар заради нейни разследвания на контрабандни канали.
По думите на Асен Василев Ставрев е негов нещатен сътрудник. През 2022 г. той е бил съветник на Василев по времето му като финансов министър.
През изминалите дни домът на Ставрев беше обискиран, а той беше задържан и получи две обвинения от прокуратурата – за длъжностно престъпление и за пране на пари.
В четвъртък пред бТВ Василев определи ареста на Ставрев като „един голям фарс“ и каза, че в показанията на Банкова „има пълни глупости“.
„Обвинението срещу Лъчезар Ставрев – че е издавал разпореждания, които шефката на митниците да изпълнява, е все едно парламентарният секретар да заповядва на председателя на парламента и той да изпълнява разпорежданията му“, каза Василев.
Задържането на Ставрев и обвиненията срещу него идват само няколко дни след като временният главен прокурор Борислав Сарафов поиска сваляне на имунитета на друг съпредседател на ПП-ДБ – Кирил Петков.
Поводът е разследване, свързано с ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов през 2022 г. Тогава Петков беше премиер и според прокуратурата е злоупотребил с властта си, като е наредил неправомерно ареста. Василев беше министър на финансите именно в кабинета на Петков.
Според ПП-ДБ тези действия на Сарафов и прокуратурата са свързани със законопроект на коалицията, който цели да спре процедурата по избор на нов главен прокурор. Единствен кандидат за поста е самият Сарафов и ако бъде избран, ще продължи да оглавява прокуратурата в продължение на още 7 години.
Според юристи това противоречи на Конституцията, тъй като Висшият съдебен съвет (ВСС), който трябва да направи избора, е с отдавна изтекъл мандат.
Междувременно през последните дни граждански активисти публикуваха документи, според които синът и бившата съпруга на Сарафов са получавали големи заплати от транспортна фирма, свързвана с ГЕРБ и ДПС.
Сарафов често е обвиняван в зависимости спрямо съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания.