Краснодарския край в Русия обяви регионално извънредно положение заради разлива на мазут в Черно море

В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в Керченския проток. Toва съобщи местният губернатор Вениамин Кондратиев в сряда.

Досега там имаше местно бедствено положение. Мазутът обаче продължава да изплува на брега, което е наложило промяната в режима.

Новината за регионалнотото извънредно положение идва, след като в средата на декември два руски танкера катастрофираха в Черно море. Впоследствие се появи и трети бедстващ танкер. Един от тях се разцепи на две и започна да изпуска мазут. Това предизивка опасения от екологична катастрофа.

Около 4 хиляди тона мазут се изляха в морето и впоследствие бяха изхвърлени на крайбрежието. Замърсени са около 50 км крайбрежие в Краснодарския край, засега основно край Анапа и Кубан. Засегнатата територия е около 800 кв. км.

Според ръководителя на региона изхвърлянето на нефтопродукти на брега на град Анапа и Темрюкския район продължава.

„Първоначално, според изчисленията на учени и специалисти, по-голямата част от мазута трябваше да остане на дъното на Черно море, което щеше да позволи събирането му във водата. Но времето диктува своите условия, въздухът се затопля и нефтените продукти се издигат на повърхността. В резултат на това те са изхвърлени на нашите плажове“, каза Кондратиев.

По-рано ръководителят на Следствения комитет на Русия Александър Бастрикин разпореди образуването на наказателно дело за липсата на мерки за ликвидиране на разлива на мазут в Краснодарския край.

Доброволци, които почистват мазута по крайбрежието на Кубан, призоваха руския президент Владимир Путин и министър-председателя Михаил Мишустин да се намесят в ситуацията и да изпратят допълнителни сили за почистване и спасяване на птиците и морските бозайници.

На 15 декември в Керченския проток потънаха два танкера с мазут – по първоначална информация заради буря. Международната екологична организация „Грийнпийс“ отбеляза, че ако петролните продукти от танкерите се разлеят, това може да се превърне в едно от най-големите причинени от човека бедствия в Черно море.

Според последния коментар на Министерство на околната среда и водите на България няма пряка опасност за българските води в Черно море.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036