„В сърцето на Чернобил“. Защо Русия иска да забрани украинска видеоигра

Живееш в Русия и обичаш видеоигрите. От години чакаш да излезе „S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl“. Но когато тя най-сетне е факт, ти разбираш, че не е добра идея да я играеш.

Откриваш, че ако го направиш, има шанс да бъдеш привлечен към наказателна отговорност. Как е възможно това?

Това е въпросът, който някои граждани на Руската федерация си задават след като стана ясно, че Държавната дума обмисля да забрани видеоиграта „S.T.A.L.K.E.R. 2“. Новината съобщи руският депутат Антон Горелкин, който е заместник-председател на Комисията по информационна политика на Кремъл.

Юристите предупреждават, че Москва може да разглежда купуването на играта като спонсориране на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), защото разработчиците ѝ подкрепят Киев и армията му. В този сценарий следващата стъпка е съд.

„Бих препоръчал да промените предпочитанията си към игрите, за да не се налага да променяте предпочитанията си към мястото ви на пребиваване“, казва адвокатът Михаил Мушаилов.

Играта е създадена от украинското студио „GSC Game World“ (GSC), което се мести в Прага след началото на войната и открито подкрепя армията на Киев.

„Това е украинска игра за Чернобил. Създадена е от украински разработчици. Чрез нея разказваме за културата ни и показваме, че не сме сломени и продължаваме да се борим“, казва Микита Городивски. Той работи като мениджър на социалните мрежи в GSC.

Ето кой и защо иска да забрани видеоиграта за Чернобил.

Какво би означавала забраната

Депутатът Антон Горелкин казва, че играта има всички шансове да бъде официално забранена на територията на Руската федерация.

„Не мисля, че подкрепата на разработчиците за ВСУ е достатъчна причина. Но ако открием в нея незаконна информация като екстремизъм, оправдаване на тероризма и т.н., ще предприемем строги мерки“, коментира Горелкин.

Адвокатът и активист за човешките права Михаил Мушаилов казва, че ако парите от покупката на играта отидат за нуждите на ВСУ, то закупилият я може да бъде преследван от руския съд.

Според Мушаилов, за да бъде обвинен купувачът в държавна измяна, властите в Русия трябва да докажат пряк умисъл – геймърът да „иска парите му да бъдат използвани за нуждите на организации, които са против Руската федерация“.

Той казва, че дори купувачът на играта да не е наясно с подкрепата на разработчиците към ВСУ, това не го спасява от съда в Русия.

„Вашата неосведоменост може да бъде наказана. Те могат да докарат тайни свидетели и да кажат, че сте били наясно с това, че се снабдявате с игра от разработчици, които подкрепят ВСУ. И готово – вече ще бъдете подсъдим“, коментира Мушаилов.

GSC обяви още през 2022 г., че спира продажбите на „S.T.A.L.K.E.R. 2“ за руски потребители и добави, че физическите ѝ копия на няма да бъдат достъпни на територията на Русия.

В интернет има алтернативни методи за достъп до играта, но Мушаилов препоръчва да не се прибягва до тях.

Да правиш игра по време на война

„GSC Game World“ е гейминг студио, създадено през 1995 г. в Киев. Това е първата компания в Украйна, която започва да превежда видеоигри на руски за местните потребители.

На 24 февруари 2022 г. Русия започна война срещу Украйна. С падането на първите ракети студиото задейства своя план за съществуване при извънредни ситуации. Така започва процесът по евакуиране на служителите и техните семейства.

Влад Лебединец


Влад Лебединец

Влад Лебединец е технически продуцент, който няма друг избор, освен да напусне страната, за да спаси жена си, която е бременна.

„Имам какво да губя. Исках да закарам бременната си жена на безопасно място. Всичко останало нямаше значение“, казва Лебединец.

Той и жена му са част от първата вълна на служители и техни близки, общо около 500 души, които напускат Киев, за да се установят в Прага.

Всичко това забавя процеса по разработване на „S.T.A.L.K.E.R. 2“.

През април 2022 г. GSC успяват да съберат близо 800 хил. долара от дарения за благотворителния фонд „Върни се жив“, който беше обявен за „нежелателна организация“ от Москва през март тази година. Фондът дарява средства за нуждите на ВСУ и се занимава с обучението на военнослужещи.

Скрийншот от документалния филм "War Game: The Making of S.T.A.L.K.E.R. 2". Снимката показва евакуацията на част от служителите на GSC и семействата им.


Скрийншот от документалния филм „War Game: The Making of S.T.A.L.K.E.R. 2“. Снимката показва евакуацията на част от служителите на GSC и семействата им.

Сюжетът на „S.T.A.L.K.E.R. 2“ се развива в Чернобил, но е художествена измислица.

Главният персонаж е Скиф, който е ветеран от украинската морска пехота. Той открива, че апартаментът му е разрушен от мистериозна аномалия, която оставя след себе си странен артефакт. Иска да реши загадката и влиза в забранената зона на Чернобил. След това той разбира, че всички членове на екипа му са мъртви.

„S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl“ излезе на пазара за видеоигри на 20 ноември. Два дни по-късно разработчиците „GSC Game World“ съобщиха, че играта е продала над 1 милион копия в цял свят.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036