Защо Комисията за защита на потребителите иска отнемане на лицензите на А1, Vivacom и Yettel

Комисията за защита на потребителите (КЗП) поиска отнемане на лицензите на трите мобилни оператора в България – А1, Yettel и Vivacom в понеделник.

Ден по-късно Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), която по закон издава и отнема лицензите, отказа да направи това.

Новината идва след напрежение през последните седмици между операторите и КЗП. Причината е, че Yettel и Vivacom решиха да увеличат месечните такси на потребителите си, като срещу това им предоставят по-добра услуга. Това действие беше едностранно и предизвика възмущение.

Във вторник Алиансът на технологичната индустрия (АТИ), в който членуват и трите телекома, призова КЗП да прекрати своите „абсурдни, безпочвени и правно необосновани атаки“.

Позицията дойде малко преди извънредното заседание на КРС, на което трябваше да се обсъди отнемането на лицензите на телекомите.

Увеличаване на цените

През декември Yettel изпрати съобщения на абонатите си, че вдига таксите за всички клиенти с 2 до 3 лева, като в замяна предоставя допълнителни бонуси – повече мегабайти, по-бърз интернет и повече безплатни минути.

В началото на януари и Vivacom съобщи, че вдига цените на месечните абонаменти с 1 лв. при фиксираните гласови и тв услуги и с 2 лв. за мобилните гласови услуги, мобилен и фиксиран интернет, както и за интернет услугите Mobix и 5G Home Net.

И двете компании съобщиха, че клиентите, които са засегнати, имат право да прекратят договора си, без това да носи допълнителни санкции за тях.

Веднага след съобщението на Yettel Комисията за защита на потребителите не откри проблем с увеличаването на таксите. Няколко часа по-късно съобщи, че такъв все пак има и той е свързан с предоставените непоискани допълнителни услуги.

Комисията се позова на чл. 62 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП), който забранява доставката на „стоки, както и на вода, газ, електрическа енергия, централно отопление, цифрово съдържание или предоставянето на услуги на потребител срещу заплащане без искане от негова страна“.

КРС, която наблюдава дейността на мобилните оператори и по закон „издава, изменя, допълва, спира, прекратява и отнема“ лицензи, съобщи на 7 януари, че е започнала проверка по случая.

Свободна Европа попита какви са били резултатите от нея, както и дали тя е приключила, но не получи отговор.

През последните три години телекомите увеличават цените на месечните такси синхронизирано. Досега те посочваха годишната инфлация като причина. Сега телекомите казват, че вдигат цените заради подобряването на услугите си.

Отнемане на лицензите

В началото на януари председателката на КЗП Мария Филипова се опита да спре повишаването на цените на телекомите със своя заповед. В момента тя се обжалва пред съда.

Така се стигна до искането ѝ от понеделник – да бъдат отнети лицензите на трите телекомуникационни компании, които работят в България.

Като причина тя изтъква системно нарушаване правата на гражданите. Едностранното увеличаване на цените от последните седмици не е конкретно посочено, което обяснява и включването на А1 – единствената от трите компании, която съобщи, че няма да увеличава цените по договорите си.

„Предприемането на най-строгата санкция не е въпрос на избор, а на крайна необходимост – защита на потребителите, възстановяване на обществения ред и излъчване на ясно послание, че безнаказаността няма място в една правова държава“, каза КЗП.

В позицията на КЗП пише още, че „наложените финансови глоби, въпреки тяхната честота, очевидно не изпълняват функцията си да възпират или коригират поведението на нарушителите“.

От отговор на въпрос на народния представител Мартин Димитров става ясно, че в периода от 1 юни до 31 декември 2024 г. КЗП е наложила общо седем санкции на мобилните оператори за нелоялни практики. Те са били в общ размер от 56 хил. лв.

Свободна Европа попита КЗП как ще се гарантира предоставянето на услуги на потребителите, ако и трите телекома загубят лицензите си едновременно, както и какви са конкретните нарушения, за които се иска това действие. До редакционното приключване на текста не беше получен отговор.

Каква е позицията на КРС

Първата реакция от страна на КРС дойде миналия четвъртък. Тогава председателят на регулатора Иван Димитров коментира пред БНР, че „не е в ръцете на нито една администрация, нито един регулатор еднолично да променя цените“. Той все пак добави, че според него цените, които в момента се променят, би трябвало да бъдат обосновани доста по-добре.

Във вторник на свое заседание регулаторът зае подобна позиция. Димитров коментира отново пред БНР, че няма достатъчни предпоставки за отнемането на лицензи.

“Отнемането на един лиценз на мобилен оператор е крайна мярка и считаме, че поставените потребителски проблеми могат да се решават и чрез въвеждане на възпиращи санкции и специализирано законодателство, тоест – по-различен разговор”, каза той.

Как реагираха телекомите

Във вторник Алиансът на технологичната индустрия (АТИ) поиска „незабавно прекратяване на това опасно и безотговорно поведение“. И трите телекома, засегнати от позицията на КЗП, са членове на организацията.

АТИ определя изявлението на КЗП като безотговорно и некомпетентно.

„Тази безпрецедентна атака срещу телекомуникационния сектор подкопава икономиката, националната сигурност и международната репутация на България“, пише АТИ.

Алиансът добавя, че внушенията за „системни нарушения“ са необосновани и противоречат на истината. Организацията пише и че ако искането на КЗП бъде изпълнено, българските потребители и бизнеси ще останат без мобилни услуги и свързаност.

Телекомите засега не казват дали ще предприемат действия и какви ще са те.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036