Ветеринарите лекари вече ще са длъжни да поставят микрочип на всяко куче, когато то се регистрира от стопанина. Това решиха депутатите като гласуваха окончателно промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност в четвъртък.
С гласуваните поправки, отпадна алтернативата на микрочипа – възможността за татуиране на кучетата. Причината е, че татуировката не позволява въвеждането на данните за животното в информационната система на Българската асоциация по безопасност на храните (БАБХ) и на практика обезсмисля първоначалната идея.
Микрочипът съдържа 15 цифрен уникален идентификационен код, който всъщност е индивидуалният номер на животното. Самият чип не съдържа информация за адреса или името на собственика, те се въвеждат в базата данни на БАБХ при регистрация на вече поставения микрочип.
Затова е много важно и задължението на лекарите, след поставянето на микрочипа, отговарящ на определен стандарт, да въведат данните му в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните.
Така кучетата и техните собственици ще са лесно проследими от контролиращите органи, а очакванията на експертите са чрез чипирането да се овладее проблемът с масовото изоставяне на домашни любимци и съответно с нарастващия брой бездомни кучета.
Регистрацията на домашните любимци и в момента е задължителна при навършване на 4-месечна възраст или в 7-дневен срок от придобиване на куче над тази възраст.
Собственикът регистрира кучето при ветеринарен лекар, но вече отпада задължението да представя документ за платена такса.
Ветеринарният лекар изпраща ежемесечно данните от ветеринарномедицинския паспорт на всяко регистрирано куче в отдел „Безопасност и качество на храни“ и в съответната община, гласи още закона. Собствениците на кучета заплащат стойността на ветеринарномедицинския паспорт и на манипулацията поставяне на микрочипа.
Не беше прието предложението на земеделската комисия, кучетата да се извеждат и пускат в населени места само с повод. Източник: dnevnik.bg