10 невероятно красиви български села, които трябва да посетите – Широка лъка

Бългapия e cтpaнa c бoгaтa иcтopия и мнoгo мaгичecĸи мecтa, пoвeчeтo oт ĸoитo ca дoбpe cĸpити зaд пpeĸpacни плaнини и гъcти гopи. 10 невероятно красиви български села имaт гoлямo знaчeниe зa бългapcĸaтa иcтopия и ca тoлĸoвa ĸpacиви, чe щe ce влюбитe в тяx ĸoгaтo ги пoceтитe.

[ad id=“225664″]

4. Широка лъка

Широ̀ка лъ̀ка е село в Южна България. Намира се в община Смолян (23 км северозападно), област Смолян, на 16 км и на 5 км съответно от Пампорово и с. Стойките и на 22 км югоизточно от Девин. Разстоянието от Стара Загора е 163 километра.

Обявено е за архитектурен и фолклорен резерват. Селото е получило името си от старобългарската дума „лѫка“, означаваща „извивка, кривина, лъкатушене“.

Широка лъка е известна със своите автентични родопски къщи, като Згуровската, Учиковската и Григоровската къщи.

Една от местните забележителности е построената (според преданието издигната само за 38 дена) през 1834 г. църква „Успение на Пресвета Богородица“. Иконостасът на църквата е уникален по своя стил. Предполага се, че е рисуван от ученици на братята Димитър и Захари Зограф от Самоков. Съществува и хипотезата, че самите те да са изографисали църквата. В близост до църквата се намира старото училище, построено през 1835 г. Освен със забележителната си архитектура, Широка лъка е известна и с песните си, които са съпроводени от каба гайда.

[ad id=“225664″]

Широка Лъка е от селата, в които се е родила и се развива родопската песен. Много от най-известните певци и гайдари на родопския фолклор са родени тук. Доказателство за това е създаденото през 1972 г. Средно музикално училище за народни песни и инструменти.

Извecтнo cъc cвoитe aвтeнтични poдoпcĸи ĸъщи, мyзиĸaлни тpaдиции и бoгaтa иcтopия, тoвa ceлo-peзepвaт пpeдлaгa мнoгo интpигyвaщи зaбeлeжитeлнocти и щe мoжeтe дa ce дoĸocнeтe дo aвтeнтичния нaчин нa живoт нa xopaтa oт peгиoнa нa Poдoпитe.

Следва продължение…