КЗП: През почивните дни ни търсиха предимно за консултации

Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите:
„През почивните дни ни търсиха предимно за консултации”

По-голямата част от обажданията в Комисията за защита на потребителите (КЗП) през почивните дни са свързани с желанието на гражданите да направят консултация как да подадат жалба за дефектна стока. Това съобщи Димитър Маргаритов, председател на институцията.

Малко над 100 са потърсилите връзка с КЗП през почивните дни от 3 до 6 март. В над 1/3 от случаите гражданите са се интересували за правата си при предявяване на рекламация за стока или услуга (комуникационни устройства, мебели, електрически и домакински уреди и др.). По около 10% са обажданията за консултации във връзка ползването на услуги на телекомуникационни дружества и при онлайн покупки. Останалите консултации са за възможността за връщане на закупена от магазин стока без дефект, качеството на хранителни продукти и липса на информация, неиздаване на платежен документ и други.

Приемните на комисията в зимните курорти също са посещавани от туристите предимно за консултации.
„Това е добре по няколко причини. Първо, защото показва едно спокойствие на този пазар, което означава и ефективен контрол, който ние осъществяваме константно. От друга страна, означава и че потребителите осъзнават, че е важно да знаят какви са техните права и как те самите биха могли да реагират, ако имат съмнение, че са жертва на некоректна практика. В приемните даваме и съвети как хората да постъпят при едни от най-често срещаните ситуации като дублиране на резервация, несъответствие на това, което им се предлага, с това, за което са заплатили”, каза Маргаритов.
„Продължаваме да наблюдаваме пазара в тази сфера. От сигналите, които получихме по време на почивните дни на телефона на потребителя и по интернет, всъщност нямаше нищо тревожно в тази област. Нещата, които бяха проблем за потребителите, са свързани по-скоро с рекламация на дефекти стоки, с проблеми с телекомуникационни оператори и т.н.”, добави ръководителят на институцията.

„Статистиката ни показва, че по-малко от 5% от жалбите, които получаваме на годишна база, касаят проблеми в сферата на туризма. Същото може да се каже и за т.нар. бързи кредити, и за онлайн търговията. Това са трите сфери, в които осъществяваме контрол, включително и информационно-превантивна дейност, в които имаме най-малко жалби и сигнали. Много е важно ефективността на контрола в туризма да е все така добра и смятам, че ние като орган, който е натоварен с това по силата на закона, имаме силите и амбициите да се справим”, коментира Маргаритов.

„По повод 8 март ние сме засилили контролната дейност по отношение предлагането на различен тип подаръчни ваучери – за СПА процедури, за посещение на културни събития. Наред с упражняваната от нас контролна дейност за предоставяне на информация, за евентуално прилагане на нелоялни практики от страна на търговците, бихме желали и да заостим вниманието на потребителите да се запознаят подробно с условията, при които могат да бъдат ползвани тези ваучери. Обикновено е необходима предварителна резервация”, предупреди Маргаритов.