Как да се предпазим от рак? Какво да ядем и пием, как да живеем? Все повече хора си задават ежедневно тези въпроси, а учени и лекари работят неуморно в търсенето на лечебна формула срещу коварната болест.
[ad id=“225664″]
Но дали отговорът не е другаде? За медицината не е тайна, че в определени семейства раковите заболявания се срещат значително по-често от други. Понятието „наследствен рак“ не е ново, нито непознато. Особено популярна стана темата преди няколко години, когато актрисата Анджелина Джоли сподели публично, че ще се подложи на операции за отстраняване на гърдите и яйчниците, защото е застрашена от развитието на рак в тези органи. Нейната майка умира от рак на гърдата на 56 години и това подтиква актрисата да направи генетични изследвания, които доказват, че тя е унаследила предразположеността към тази болест.
Самото раково заболяване не може да бъде унаследено. Въпреки това в поколението могат да се предадат генетични дефекти, които в голяма степен увеличават риска от развитие на рак. Приблизително 80% от жените с мутации в гените BRCA 1&2, например, развиват рак на гърдата на определен етап от живота си. 40% от жените, носещи мутация в гена BRCA1, и 11-17% от от жените, носещи мутация в гена BRCA2, пък развиват рак на яйчниците до 70-годишна възраст.
[ad id=“225664″]
За щастие съвременните диагностични методи позволяват да се установи носителството на множество мутации, свързани с риска от рак, което позволява предприемането на навременни превантивни мерки. Генетичните изследвания са особено препоръчителни за хора, които имат фамилна история за определени ракови заболявания:
-
Повече от един член на семейството с еднаква диагноза (рак на гърда, яйчници, дебело черво).
-
Случаи на рак в ранна възраст (рак на дебело черво, рак на гърда, рак на яйчниците при пациенти преди навършени 40-45 г.)
-
Повече от един тип рак при член на семейството (пациентка с рак на гърдата и яйчниците, напр.)
-
Рак, засягащ повече от един орган
-
Случаи на редки типове рак (рак на бъбреците, напр.)
-
Повече от един случай на рак при братя или сестри
-
Случай на рак, нетипичен за съответния пол (рак на гърдата при мъже)
При пациентите, за които се докаже носителство на генетични дефекти, свързани с повишен риск от развитие на рак, се предприемат специални мерки за превенция на заболяването. Те включват по-чести профилактични прегледи с цел ранна диагностика, здравословен начин на живот, превантивен медикаментозен прием или хирургически интервенции.
[ad id=“225664″]
В България ГПСМП НМ Дженомикс предлага генетични изследвания за предразположеност към широка гама ракови заболявания с достъпност във всички градове на страната. Можете да получите обстойна безплатна консултация от специалисти в областта относно опциите за изследване и превенция на раковите заболявания.
Автор:
Антония Дюкенджиева, биолог към ГПСМП НМ Дженомикс