Скални „мезонети“ като пчелен кошер приютяват жителите си от векове (ВИДЕО)

Kandovan-Iran_resizedВ северозападен Иран, провинция Източен Азербайджан – между градовете Тибрез и Оску, се намира уникалното село Кандован. Там около 1000 души живеят не в обикновени домове, а в каменни пещери.

И този пчелен кошер, както се превежда името на селището, съществува повече от 700 години.

През тези стотици години нито веднъж населението тук не е изоставило Кандован, защото мястото е удобно за живеене.

То е било избрано съвсем не случайно. Такива пещерни градове например е имало в Крим и те са били крепости срещу нападателите, особено при нашествието на войнствените татаро-монголи.

Именно по това време се появил Кандован, който в течение на времето станал по-широк и дълбок и се модернизирал.

[ad id=“236993″]

Другата причина точно тук да се появи пещерното село, е, склонът на вулкана Саханд. От една страна това позволило в причудливите му скални вдлъбнатини без усилия да се поместят жилищата на обитателите. От друга – меката вулканична скала леко се поддавала на обработка, за разлика от каменистите склонове.

Третата важна причина да бъде основан Кандован е, че тук имало не само удобни скали, но и вода, също и минерална, при това с лечебни качества. Заради нея в селището идват много туристи, които се наслаждават на екзотиката му и в същото време се грижат за здравето си.

[ad id=“236999″]

Трудно е да си представим какви са били пещерите в Кандован преди 7 века. Отдавна жителите на селото не се задоволяват с едностайна пещера. Повечето имат по две, три и дори четириетажни мезонети със стръмни стълбища, балкони и веранди.

Някои от помещенията, стопанските, например хамбарите, са под земята, където целогодишно температурата е около 10 градуса – отлични условия за съхранение на хранителни продукти.

[ad id=“237001″]

Трябва да отбележим, че такива пещерни домове са прохладни през лятото и запазват топлината през зимата. Затова в селището-мравуняк и в пек, и при студено време не се използват нито климатици, нито мощни системи за отопление.

Целият комфорт и благополучие се състоят в прекараното електричество, водата и канализацията. Още повече че да се пробият отвори за тръбите се оказало не толкова трудна задача.

Туристическият Кандован

Пещерното село привлича туристи от цял свят и по тази причина тук има доста ресторанти, кафенета и различни питейни и развлекателни заведения.

В Кандован има и шикозен петзвезден хотел, като нощувката струва 200 долара. Високата й цена не само не плаши пътешествениците, по-скоро точно обратното.

Жителите на Кандован припечелват основно от туристите. Местните хора не само ги обслужват, но продават сувенири на пришълците и дори срещу пари им показват каменните си домове.

[ad id=“238430″]

Ще отбележим, че пещерните постройки са много древни само отвън. Вътрешността им изглежда все по-модерна – кухненска техника, телевизори, компютри и т.н.

Далновидните кандованци разбират,че туристите желаят на всяка цена да наемат поне една стая, подредена както в далечните времена.

Туризмът се е превърнал за местните хора в основно перо за приходи. Те отглеждат плодове, зеленчуци, добиват мляко и месо не толкова за свои нужди, а заради гостите на Кандован.

И накрая – Кондован е прекрасно място за почивка, затова много от жителите на градовете Тибрез и Оску идват тук да се полюбуват на красотата на природата и да се порадват на спокойния селски живот.

Да се закупи неголям дом в „каменния мравуняк“, съвсем не е сложно. Въпреки уникалността на древното село, имотите не са много скъпи.

По тази причина процентното съотношение на местното население и пришълците постоянно се променя, и то в посока урбанизация.

[ad id=“263680″]

Но както казват самите кандованци – пчелният кошер е и ще си остане пчелен кошер. Животът тук върви по свои правила и затова пристигащите бързо стават „местни“  хора.

ИЗТОЧНИК: sputnik.bg