МНЕНИЕ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ НА АРХ.ВЕСЕЛИН БЕРОВ, РЪКОВОДИТЕЛ НА ПРОЕКТАНТСКО БЮРО „ВЕБЕР“ В СТАРА ЗАГОРА във връзка със състоялата се на 22.02.2016 г среща:
КОНСТАТАЦИИ
-
В България кражбите, за съжаление,станаха масова практика – като се започне от ежедневните битови и стопански кражби до сериозно източване на публични средства.
- Източването става по законосъобразен начин, което може да бъде обществено укоримо, но като правило не подлежи на санкциони-ране.
-
Източването става най-вече в две направления: а)обществени по-ръчки обявявани от държавата и общините и б)финансиране по европейски програми.
-
Отменянето на няколко обществени поръчки от страна на премие-ра няма да промени нещата, защото условията за провеждане на търгове ще останат вероятно същите.
ПРЕДЛОЖЕНИЯ
Тема 1. Обществените поръчки като правило се обявяват за по-стигане на най-ниска цена за изпълнение и най-кратък срок.
Предпоставки за корупционни практики и излишни разходи на публич-ни средства:
а) освен изискванията за най-ниска цена и най-кратък срок за изпълне-ние, обикновено се поставят и критерии, носещи субективен характер, които стават причина обществените поръчки да се печелят от предва-рително определени фирми.
б) изискването за най-ниска цена обикновено крие опасността от лошо качество на извършената работа. В строителството цената като правило се формира от цената на материалите, цената на труда и цената на из-ползваната механизация. При тези условия обикновено се влагат нис-кокачествени материали или се използува нискоквалифициран труд. Резултатите се виждат почти ежедневно.
Предложения за промени:
а) при провеждане на търгове в строителството да се обявават пред-варително референтни цени, валидни за съответния регион. Предло-женията на участниците да бъдат свързани с оптимално изпълнение на поръчката при доказано качество. Цената за предлаганата дейност да бъде определяна от специалисти (респективно представители на съот-ветните браншови сдружения) и представители на общински или дър-жавни инвестиционни органи. Участниците в тази дейност да подписват декларации, свързани с наказателна отговорност при неправомерни действия и реално да бъде търсена такава, ако има данни за корупция. Предложенията да надвишаване на референтните цени да се доказва с анализи.
б) да се избягва като правило изпълнение на инженерингови поръчки освен при изключителни обстоятелства. Като отрицателен пример може да бъде дадена обществената поръчка за изпълнение на парка на тери-торията на бившите артилерийски казарми в Стара Загора. Избрана е фирма, която макар че е представила най-слаб проект, е избрана за изпълнител на обществената поръчка!
в) Въпреки че обикновено в тръжните условия се поставя условие учас-тниците да имат необходимия за случая опит и капацитет (разбирайте необходимия брой постоянно назначени работници-специалисти), по различни причини се представят фалшиви документи или директно се наемат фирми подизпълнители. По този начин обикновено се понижава качеството на извършената работа или се търсят начини за увеличава-не на първоначалната стойност на обектите.
г) След манипулиране на резултатите от търговете в полза на опреде-лена фирма чрез субективните показатели, за които стана дума по-горе и започване на работа по изпълнение, следва завишаване на догово-рената сума. Това става чрез възлагане на допълнителни дейности из-вън договора, които се заплащат директно от бенефициента – община или държавна фирма.
При обявяване и провеждане на търгове за обществени поръчки про-ектантският труд обикновено не надвишава 2% от общите разходи. В същото време заплащането на останалите участници в този процес като правило е около 4 пъти по-високо.
Предложения:
-
Подценяването на проектантския труд води като правило до по-ниско ниво на проектните работи. От друга страна не може трудът на бюрократичната машина – българска или европейска – да стру-ва в пъти повече от труда на специалистите, които създават про-дукта! Би следвало това да бъде корегирано, ако не е свързано с изискване на европейската бюрократична машина. Възможно е да бъде въведен термин минимална референтна цена за проектни и проучвателни работи.
-
Да се изиска от всички държавни и общински служители под-писване на имуществени декларации. Без да се твърди, че има незаконно забогатели, със сигурност ще се видят много интерес-ни факти, в т.ч. придобити недвижими и движими имоти и соб-ственост !
Конкретни предложения за Община Стара Загора:
а) по изявления на кмета Тодоров предстои изграждане на универсална спортна зала в Стара Загора. Обществена тайна е, че проектът е вече разработен от арх.Жеко Тилев. Дори при проектирането на парка, къ-дето трябва да бъде разположена залата,тя е ситуирана с габаритите, определени в проекта на Тилев. По този начин не може да се каже, че е намерено най-доброто архитектурно решение. Така се предпоставят техническите условия за нейната реализация без да има изготвено и обсъдено техническо задание. Би трябвало:
-
Да се изготви един обоснован икономически анализ и предложе-ние за съпътствуващи дейности и инфраструктура, тъй като е известно, че разходите по издръжката на една спортна зала не могат да бъдат покрити само с приходи от спортни мероприятия. За да не бъде бреме за бъдещия общински бюджет, в нея би трябвало да има предвидени странични дейности, които да под-помагат издръжката.
-
Да се изготви задание на база икономическия анализ.
-
Да се проведе конкурс за проектиране на залата. Арх.Тилев може да участвува и да спечели правото да проектира залата, но това трябва да стане по един почтен начин, а не чрез заобикаляне на правилата.
Тема 2. Обществена тайна е, че при определяне на бенефициен-ти във връзка с отпускане на средства по различни европейски програми съществува определен корупционен натиск – неофи-циални комисионни, „консултантски“ хонорари и т.н.
Предложение: нямам, но по този начин се източва значителен финан-сов ресурс, който би трябвало да е насочен директно към бенефициента
Тема 3. Държавни дружества се източват финансово по различ-ни начини.
Обществена тайна е финансирането на ФК „Берое“ със средства от държавния „ТЕЦ „Марица-изток 2“. Това е на фона на задълженията на дружеството и перманентната липса на средства.
Един от способите за източване на държавни дружества е назна-чаването на лица с принадлежност към съответната управляваща пар-тия на синекурни длъжности или в най-честия случай в т.н. борд на директорите. За пример – летище Стара Загора. При всяка смяна на правителството се сменя и бордът на директорите. Това като правило са лица без никаква компетентност относно дейността на дружеството! По информация, която получих от София в петък (19.02.2016г.) бордът на директорите е 5 (словом пет) човека при брой на работещите 4 (словом четири) души. Последният член на борда е от правителствената коалиция и е с местожителство около западната граница на България – от Дупница. Първата задача, която се поставя при издаване на заповед от министерството на икономиката е да се извести банковата сметка на съответното лице, за да му се превежда заплатата! Причината да това абсолютно безобразие е наличието на някаква печалба, която е реали-зирана с големи усилия от странични дейности. Така дружеството върви със сигурност към фалит. В случая става дума за неголеми суми, но то-ва е типичен пример за укоримо,макар и законно придобиване на сред-ства. В други държавни дружества вероятно положението е още по-зле, особено ако капиталът е по-значителен.
Заключение: Горните констатации и предложения имат субективен характер. Възможно е някои от предложенията да могат да бъдат до-пълнени или видоизменени. По-важното е да се разбере, че за да започне една истинска (а не кампанийна) борба с корупцията и източване на обществени средства, трябва да започне най-напред с промяна на системата за усвояването им. А от друга страна би трябвало да се затегне и контролът и санкциите спрямо отговорните лица.
Арх.Веселин Беров