Какво включва грандиозният проект за 7 млн. лева, който ще промени „Аязмото“

Проектът за благоустрояване на парк „Аязмото“ предвижда реконструкция и подновяване на пространството около „Жабките“, на настилките по някои алеи, на шадраваните, на Алековия кът, изграждане на детски площадки и спортни игрища, велопарк, въжена градина, екопътеки, обособяване на поляни за пикник и още много други подобрения. Вижте целия план, публикуван в gradat.bg.

Обновяването на емблематичния за старозагорци парк „Митрополит Методий Кусев“ (Аязмото) е сред приоритетните общински проекти, предвидени за финансиране по ОП „Региони в растеж 2014-2020“ . С него общината ще стартира изпълнението на 52-милионната Инвестиционна програма за реализация на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Стара Загора, която е внесена за одобрение в МРРБ.
7 млн. лв. е заложеният бюджет за благоустрояване, паркоустрояване и подобряване на физическата среда на „Аязмото“ – първият градски парк от европейски тип в България. Неговото създаване започва по идея на Митрополит Методий Кусев през 1895 г.

[ad id=“225664″]

В парка растат редки и уникални за България растителни видове, голяма част лично засадени от Методий Кусев.
Паркът е разположен на площ от 3200 декара. През 1998 г. 60 хектара от неговата територия са обявени и вече притежават статут на паметник на градинското и парково изкуство с категория „национално значение“.

Проектът обхваща възстановяване и реконструкция на съществуващите кътове и елементи в историческото ядро: входно пространство около фонтана „Жабките“, шадраваните и настилките по централната алея, малкото Аязмо, Алековия кът, детски площадки, спортни игрища, перголи. Ще бъдат изградени нови кътове за отдих и атракции, спортни площадки, въжена градина, велопарк, поляни за пикник и др.

С проекта се предвижда поставяне на нова паркова мебел с уникален дизайн само за парк „Аязмото“.
Проектант е ДЗЗД „Ландшафт Архитектура Дизайн Стара Загора“, представлявано от ланд.арх. Корнелия Маторова, която ни представи какви ще са основните дейности за рехабилитация на парковите територии, зелените площи и растителните масиви, настилките и малките архитектурни форми, мемориалите и скулптурните групи, архитектурните елементи.

ЛАНД. АРХ. КОРНЕЛИЯ МАТОРОВА, ръководител на проектантския екип:
ЩЕ БЪДАТ СЪЗДАДЕНИ ТУРИСТИЧЕСКИ МАРШРУТИ И ЕКОПЪТЕКИ, ИЗГЛЕДНИ ПЛОЩАДКИ И КЪТОВЕ С ИНТЕРЕСНИ РАСТИТЕЛНИ ВИДОВЕ 

Арх. Маторова, какви намеси предвиждате, така че да се съхранят природните дадености и в същото време да се обогатят и доразвият зоните за рекреация, спорт?
– Проектът е разработен за историческата част на парка и охранителната й зона, и е съобразен с дейставщите режими за опазване. Той е дело на съвместна работа на екип от над 20 специалисти основно ландшафтни архитекти, архитекти – с ръководител арх. Иван Киряков, геодезисти, инженери пътно строителство, СК, ВиК, Ел. и други свързани специалности.
Парк „Митрополит Методий Кусев“ – Аязмото е едно от местата, с които основателно се гордеят старозагорци. Това е първият градски парк от европейски тип в България. Неговото създаване само по себе си е уникално. Неповторимият облик на парковото пространство идва основно от композицията на растителността. Основните видове – кипариси, кедри, черен бор, алепски бор се редуват по запомнящ се начин и допринасят за негова униклност. Тук основният елемент е растителността и като жив организъм е необходимо да се полагат грижи за нейната поддръжка.

[ad id=“225664″]

В годините на прехода по една или друга причина това не се е случвало регулярно. Ето защо и основната част от намесите са свързани с нея. Проектът предвижда възстановяване и обогатяване на дендрологичния състав в парка. Подмяна на компрометираните видове със същите с цел запазване духа на парковата среда. Направена е паспортизация на дълготрайната растителност в границите на инвестиционната намеса с експертна оценка за състоянието й. Посочени са мерки за подобряване цялостното състояние на растителността, както и предложение да се създаде банка данни – опис за наличието на вековна екзотична дървесна растителност в Аязмото, която да бъде включена в списъка на дърветата, защитени от закона за биологичното разнообразие. Предложените мероприятия са свързани с оформяне на пространства около алеи, почистване на масиви от изсъхнали и болни дървета, формиране на подлес, целящи да се даде възможност за възприемане в дълбочина на отделни групи дървета и солитери разположени в зелените площи около алейната мрежа, оформяне на масиви с различна гъстота на съответната екосистема, изгледни площадки и кътове с интересни растителни видове, които биха представлявали интерес.

 

Проектът е разработен за историческата част на парка и охранителната й зона, и е съобразен с дейставщите режими за опазване
Автор: „Ландшафт Архитектура Дизайн Стара Загора“

С проекта предвижда ли се възстановяване на характерни гледки, групи и композиции от първоначалната визия на парковото пространство?
– Да, и за тази цел са разработени проекти и детайли за основните обекти, елементи от парковата композиция – входно пространство около фонтана „Жабките“, шадраваните по централната алея, Малкото аязмо, перголата с розите, Алековия кът, възстановяване на нарушени настилки, стълби с автентични материали, осигуряване на достъпна среда до всички елементи на парковото пространство. Предвижда се и обновяване на детските и спортни съоръжения, изграждане на система от велоалеи, дублираща пешеходния обходен маршрут, без да се нарушава алейната мрежа. Ще бъдат създадени „разгледни“ туристически маршрути и екопътеки, обиколен маршрут – пешеходен, а в последствие и с атракционно влакче за посещение на всички забележителности и исторически моменти в парка без да се нарушава природната среда, изграждане на изгледни площадки за съзерцание от подходящи места.

[ad id=“225664″]
Предвижда се изграждане на автоматизирани поливни системи на територията на Малкото Аязмо, входното пространство с фонтана „Жабките“, територията около Бадминтон игрищата и Кривите огледа, Експозиционната поляна, подмяна на парковото осветление, предвидена е система за видео наблюдение.

В зоната на „Малкото Аязмо“ се предвижда обновяване на съществуващата детска площадка – организирани са две пространства за възрастови групи 0-3 г. и 3-12 г., с нови детски съоръжения, отговарящи на действащите наредби. Съществуващото амфитеатрално пространство е превърнато в „амфитеатър на открито“ чрез поставяне на паркова мебел и „зелена“ сцена

Автор: „Ландшафт Архитектура Дизайн Стара Загора“

Какви нови атракции предвиждате в парка?
– Като нови атракции проектът предвижда изграждане на въжена градина, поставяне на Боулдъри – съоръжения за катерене, изграждане на нова спортна площадка в по-ниската част на парка под „Хижата“,създаване на система от велоалеи (по съществуващи маршрути), кът с велоатракции. В зоната на „Малкото Аязмо“ е ситуиран „амфитеатър на открито“ със „зелена“ сцена. Предвижда се и цялостно обновяване на съществуващите детските и спортни съоръжения. В обхвата на проекта не са включени Летният театър и Зоопарка.
Обликът на парка идва основно от неговата растителност – Кипарисите, Кедрите, Алепският бор. Някои от тези дървета са от времето на Митрополит Методий. В тази връзка са организирани Зелени маршрути, ситуирани основно по направленията с екзотични и вековни дървета, както и Експозиционна поляна с ескпозиция на всички видове растения на „Аязмото“. Екопътеки водят до характерни места и гледки в парка. Определени са тихи места в парковото пространство отдалечени от „шумния“ поток за поставяне на беседки, места за пикник.
С проекта се предвижда поставяне на нова паркова мебел с уникален дизайн само за парк „Аязмото“. Предложена е концепция за визуална комуникация – информационни табла, указателни и информационни табели, лого система.

[ad id=“225664″]

Кои други паркове и градини в Стара Загора, ще бъдат обновени по ваши проекти?
– Парк „5-ти Октомври“ (Градска градина), градина „Александър Стамболийски“ (Парк Алана) и Станционна градина.

Община Стара Загора обяви конкурс за идеен проект за разширение на новия парк в кв. Казански на останалите 40 дка от бившия военен терен. Имате ли идеи и виждания за развитие на тази територия?
– Идеите заложени в заданието са добри. Това, че се акцентира на атракции за по-широка възрастова група също е положително, тъй като в града липсват такива. Иска ми се парка да бъде различен, с нова съвременна визия, иновативен, запомнящ се. Надявам се, че ще има оригинални решения. Вярвам, че ще се избере най-доброто от тях.