Ще има ли общината резервна армия на труда? – разговор с Любен Кузманов, началник Бюро по труда в Стара Загора

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 32, 1990 г.
ЩЕ ИМА ЛИ ОБЩИНАТА РЕЗЕРВНА АРМИЯ НА ТРУДА

[ad id=“225664″]

„Кой ще застане на пътя на безработицата?” – под това заглавие преди два броя публикувахме разговор по проблемите на съкращаването на работните места, за развитието на тенденцията за нарастване на безработицата в общината, за възможностите по противодействието на този процес. С новия ни разговор с началника на Бюрото по труда в Стара Загора Любен КУЗМАНОВ конкретизираме постановките.
-Нека започнем с познатия въпрос: какво е състоянието на работната сила в общината?
-По 57-о постановление на Министерския съвет досега в бюрото са регистрирани 221 души като съкратени. От тях на работа са насочени 106. обратната информация сочи, че 60 са били настанени на работа. Това, разбира се, са условни цифри, защото не всички съкратени веднага идват в бюрото. Една част се регистрират след изтичане срока на предизвестието и се устройват на работа, други изчакват 1 месец, който им се плаща по Кодекса на труда, а има и такива, които ще изчакат да минат деветте месеца, през които ще бъдат обезщетявани, и след това ще търсят работа.
-Какви са ангажиментите на предприятията при съкращаване на работници?
-Изискванията са към ръководствата на предприятията, но те не ги спазват. Бюрото по труда трябва да бъде информирано 3 месеца предварително за броя на съкратените, за да могат да се направят разчети за устройването им на подходяща работа, съобразно възможностите на момента, да се разкрият курсова за преквалификация. Но, както посочих, това не се прави и много затруднява работата ни.

[ad id=“263680″]

Второто условие е от предприятията да ни изпращат поименни списъци на съкратените и трето – това е персонално писмо за получаваното брутно трудово възнаграждение по чл. 222 от Кодекса на труда. Тук много от предприятията неправилно изчисляват базата, когато няма заработен пълен месец, а на основата на тази база ние плащаме обезщетенията и ощетяваме хората.
-Какво конкретно трябва да знаят работниците, които са съкратени?
-Наред с публикуваните в бр. 17 от 27 февруари 1990 година на в. „Септември” необходими документи за регистриране на освободените от работа поради съкращения работници е необходимо още да се знае, че регистрираният работник трябва да се явява в бюрото през 15 дни за насочване на подходяща работа, за включване в курсове за преквалификация и за актуализиране на декларацията, че няма трудови доходи.
Трябва също да се знае, че обезщетение не се дава, ако работникът не е регистриран при нас. Биха загуби обезщетенията си и хора, които не изпълняват задълженията си да се явяват през 15 дни в бюрото. На една работничка спряхме обезщетението, защото не прие предложение за работа по специалност и образование. Тя има основно образование а желае работа за средно.понякога се допуска неразбиране по отношение на тълкуването „работа по специалността”. Съгласно постановлението всеки среден специалист може да бъде насочен на изпълнителска длъжност по придобитата специалност или професия. Ако е налице и втора специалност, то съкратеният може да бъде насочен за работа по едната от двете специалности, ако предприятието има нужда от такива кадри. За нас ще бъде престъпно да посягаме на фонда, когато дадено предприятие има нужда от работници, а специалистите не искат да работят като работници.

[ad id=“236999″]

-Какво е положението със свободните места по професии?
-Към 1 април в общината има общо 927 свободни места. Бих посочил по-конкретно: 75 са местата за монтьори, 65 за строителни работници, по 20 за апаратчици и монтажници, 32 за шлосери, 67 за заварчици, 62 за елтехници, 242 за общи работници и по десетина вакантни места за 29 други специалности.
-Какви са проблемите, с които се сблъсква Бюрото по труда?
-Нашите проблеми идват и от неразбитата „родна мафия” в предприятията. Съкращават се висшисти, а средните продължават да работят. И този проблем трябва да се реши от Комитета по труда като законодателна инициатива. Нормативите трябва да са такива, че да способствуват за повишаване качеството на работната сила. Има и парадокси: ръководствата не искат да освободят пенсионери, за да назначат млади специалисти или квалифицирани работници. Тук съпротивата е голяма, а за каква пазарна икономика може да се говори, когато съществува тенденция да се освобождават висшисти, а да се назначават среднисти? Все още на много места се работа със старите стереотипи, особено при съкращаване на хора нежители на даденото населено място. Не се гледа квалификацията на човека, образователният му ценз, а дали е жител или не е жител.

[ad id=“225664″]

Освен това голям проблем за нас е липсата на техника, с която да даваме информация на хората и да рекламираме дейностите на отделните предприятия в общината.
-Песимистична ли е картината в бъдеще по отношение на съкращаването на работните места?
-Не бих казал, че е песимистична. Няма място за песимизъм при положение, че над 7 000 пенсионери са в производството. И това е една сериозна бариера на пътя на безработицата. Трябва обаче да се реши и другият въпрос – качеството на работната сила. Трябва да се повишава квалификацията на хората, което е и условие за пазарна икономика.
Искам да подчертая, че досега съкратените бяха по-малко от вакантните места, но през второто тримесечие на тази година се очаква съкратените да бъдат около хиляда. Тяхното устройване по специалности ще става по реда на регистриране. Така че, който е изчаквал при регистрирането, ще чака и при устройването. А при настоящата инфлация е по-добре работникът да има работа и възнаграждение, отколкото обезщетение за временна незаетост.
Разговора води Кънчо ПЕНЕВ