12 действащи и бивши държавни лидери, включително приближени на руския президент Владимир Путин, тайно са отклонили милиарди в офшорни сметки. Това става ясно от мащабно изтичане на документи, частично публикувани от International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). Разкритията, станали известни като „Panama Papers“ дават подробности за тайните финансови сделки на още 128 политици и държавници от цял свят. В общо 11,5 милиона документа се срещат имената и на 50 фирми, регистрирани в България, както на 100 физически лица, пише „Капитал Daily“.
Изтеклите документи показват мащабите на глобална индустрия от правни дружества и големи банки, които продават финансово спокойствие на политици, престъпници, наркотрафиканти, както и милиардери, и дори спортни звезди.
Документите са обработени от ICIJ, германския вестник „Süddeutsche Zeitung“ и над 100 други журналистически организации. Така излизат наяве офшорни компании, контролирани от премиерите на Исландия и Пакистан, краля на Саудитска Арабия и децата на президента на Азербайджан. Разкриват се най-малко 33 физически и юридически лица, които САЩ са поставили в „черния си списък“ заради доказателства, че са търгували с мексикански наркобосове, терористични организации като „Хизбула“ и държави като Северна Корея или Иран по време на санкциите.
В документите присъстват и държавници, които публично се обявиха против корупцията. Например документите показват офшорни компании, свързани със семейството на китайския президент и генерален секретар на комунистическата партия Си Цзинпин, който се зарече да пребори „армиите на корупцията“. Изплува също името на украинския президент Петро Порошенко, който се представя за реформатор в момент, когато страната му е разтърсвана от корупционни скандали.
В досиетата има подробности и за офшорните сделки на покойния баща на британския премиер Дейвид Камерън. Днес политикът се е зарекъл да се пребори с отклоняването на данъци в родината си.
Изтеклата информация покрива период от почти 40 години – от 1977 до края на 2015-а . Тя дава невиждан досега поглед върху „офшорния свят“. Повечето от услугите, които офшорната индустрия предоставя, са напълно законни. Документите обаче сочат, че банки, юридически кантори и други офшорни играчи често са прескачали законовите условия, които трябва да гарантират, че парите на клиентите им не идват от престъпни дейности, укриване на данъци или политическа корупция. В някои случаи дори посредниците са застраховали себе си и клиентите си, като са прикривали подозрителни парични трансакции или са променяли данни в официални регистри.
Над 370 журналисти от 76 страни са работили над година по изтеклите документи. Те идват от слабоизвестна, но могъща адвокатска кантора от Панама. Тя се казва „Mossack Fonseca“ и има клонове в Хонконг, Маями, Цюрих и над 35 други места по света.
„Mossack Fonseca“ е един от най-големите посредници в света за създаване на дружества-паравани. Те могат да се ползват за прикриване на собствеността на капитала в тях. Изтеклата вътрешна информация на фирмата съдържа данни за 214 488 тръста, свързани с хора от над 200 държави. Пълният списък на компаниите и хората зад тях ще бъде публикуван от ICIJ в началото на май.
Данните включват имейли, финансови резултати, паспорти и фирмени регистри. Те разкриват действителните собственици на банкови смети и компании в 21 офшорни зони – от Невада и Сингапур до Британските Вирджински острови.
Интересите на „Mossack Fonseca“ прозират зад търговията с диаманти от Африка, в глобалния пазар на произведения на изкуството и други бизнес дейности, над които тегне сянка. Сред клиентите на фирмата е и мароканският крал Мохамед VI.
Услугите на „Mossack Fonseca“ ползват 29 милиардера от списъка на списание „Forbes“ с 500-те най-богати хора в света. Нейн клиент е и актьорът Джеки Чан, който контролира поне шест компании, основани от „Mossack Fonseca“.
Както и при много други от клиентите на „Mossack Fonseca“, няма данни, че Чан е използвал компаниите си по непозволен начин. Притежанието на офшорна компания не е незаконно. За някои международни операции дори е логичен и обичаен избор.
Изтеклите документи обаче сочат, че сред клиентите на „Mossack Fonseca“ е имало и създатели на финансови пирамиди, наркобарони, хора, които укриват данъци и дори един, който е осъден за сексуални престъпления.
Досиетата хвърлят и нова светлина по шумни световни скандали – от „обира на века“ във Великобритания през 1982 година до обвиненията в корупция срещу световната футболна асоциация ФИФА.
В документите личи и името на Лионел Меси. Става ясно, че аржентинската футболна звезда и баща му притежават панамската компания „Mega Star Enterprises“. Това може да усложни разследването в Испания срещу Меси за отклоняване на данъци.