Има два варианта за българските фирми да започнат бизнес в САЩ: правилен и неправилен. За съжаление много фирми, които излизат от България и искат да дойдат в САЩ, започват по неправилния начин, като регистрират фирмата си онлайн за 300 долара. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „В развитие“ адвокат Добрина Ъстън, Ustun Law Group.
Има различни онлайн платформи, в които можеш да си подадеш заявлението, регистрираш се и след 2-3 дни вече имаш американска фирма. Проблемът идва, когато чуждестранните компании искат да инвестират в САЩ, за да вземат виза. Ако искат инвеститорска виза, трябва да подадат документите си в имиграционните служби, обаче ако фирмата не е регистрирана по правилния начин и няма необходимите документи, които искат да видят имиграционните служби, визата им ще бъде отказана“, обясни тя.
Според адвокат Ъстън правилният начин е компаниите да направят предварително проучване къде искат да бъде бизнесът им, какъв маркетинг ще трябва да се направи и какъв ще бъде продуктът им.
„След това препоръчваме да се свържат с адвокат, за да им се обясни каква е процедурата. Той ще изготви необходимите документи и договори, с които тази фирма потенциално може да излезе на американския пазар. Тези услуги са по-скъпи от 300 долара, но е по-добре да си платиш повече в началото, отколкото да се окаже, че след една година имаш много проблеми с фирмата си“, съветва адвокатът.
По думите на Добрина Ъстън, когато не си запознат с американския пазар и нямаш идея какво се случва, най-добрият вариант е станеш член на търговска камара. Тя потвърди, че чрез бизнес организацията могат да ти бъдат препоръчани различни адвокати, счетоводители.
Адвокатът предупреди, че могат да възникнат и други потенциални проблеми, ако фирмата е регистрирана онлайн.
„В един момент, след като сте инвестирали сериозна сума, вашият партньор ви казва, че решава да се оттегли и иска половината от печалбите. Отивате при адвокат, който ще ви поиска договор между двата партньора, но ако сте регистрирали фирмата онлайн, то вие нямате такъв. Без такъв договор рискувате да загубите фирмата си“, обясни Добрина Ъстън.
Тя е на мнение, че САЩ е страна, която е благоприятна за правене на бизнес.
„Въпреки това някои щати са по-благоприятни. Един такъв щат е Тексас, затова през последните няколко години много компании преместиха седалищата си там от Калифорния. В щата има по-ниски такси, по-лесно е за техните работници да си купят жилище“, уточни адвокатът от Ustun Law Group.
Лесно ли се отваря банкова сметка в България от американски фирми? Какво е влиянието на пандемията върху глобалната търговия на дребно? Запознат ли е бизнесът в САЩ с възможностите на IT сектора в България?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук.
източник https://www.investor.bg/…………