Анасонът (Pimpinella anisum) представлява тревисто едногодишно растение с цилиндрично, слабо набраздено към върха разклонено стъбло. Билката е от семейството на кимиона и копъра.
[ad id=“225664″]
-Плодовете на анасона (под формата на чай или в комбинация на билката с мляко) се използват най-често като средство за лекуване на кашлица от различен произход. Те спомагат за отделянето на бронхиалните секрети и отпушват носа. Лекува ангина, ларингит, фарингит, хроничен бронхит, бронхиална астма.
– Анасонът има и антибиотично действие, като доста ефективно се справя с определени бактерии. А семената от анасон със своето щадящо действие са особено подходящи за малки деца.
-Народната медицина препоръчва ароматната билка за лечение на различни заболявания на стомашно-чревния тракт – гастрит, ентероколит с болезнени колики, при метеоризъм. Анасонът значително подобрява апетита и храносмилането. Нерядко се прилага и при заболявания на отделителната система – възпалителни заболявания на пикочните пътища, камъни в бъбреците.
[ad id=“263680″]
-Анасонът се използва и за стимулиране на млечната секреция при кърмачки. Той е известен и с качествата си на афродизиак – някои билкари дори твърдят, че анасонът подобрява плодовитостта при мъжете.
-Богатото съдържание на етерично масло прави билката изключително добро температуропонижаващо средство. Анасонът е подходящо помощно средство за лечение на подагра, главоболие, циреи и отоци.
– Тази билка има още две много характерни свойства: ароматизиращо и успокояващо. Днес различни фармацевтични компании използват извлек от анасон за производство на паста за зъби и вода за уста. От друга страна, чаят от анасон успокоява нервите и се препоръчва на хора, страдащи от безсъние.
-Етеричното масло от анасон подобрява кръвоснабдяването на кожата./bb-team/