Апел за спешна помощ

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 23, 1990 г.
СПЕШНА ПОМОЩ
Вече трета година двата фиброгастроскопа марка „Олимпус” (Япония), които се използуваха за диагностична дейност в ендоскопичния кабинет на І поликлиника са повредени. Апаратите са единствени за цялата болница. Всички опити да бъдат ремонтирани в Центъра за ремонт на медицинска техника на МНЗСГ се оказаха безуспешни поради това, че фирмата „Майнекс” не внася (по неизвестни нам причини) нужните резервни части.
Липсата на възможност за използуване на тези два апарата, с които годишно се правеха 3 000 – 3 500 изследвания, затруднява изключително много лекарите гастроентеролози и хирурзи. Тези два апарата дават възможност за ранна диагноза на рак на дебелото черво, рак на стомаха и на други отдели на стомашно-чревния тракт. Вероятно през този период откакто не можем да използуваме фиброгастроскопите, са пропуснати да бъдат диагностицирани десетки случаи на цитираните заболявания. Статистическите данни показват значително повишаване в последните години на заболеваемостта от рак на стомашно-чревния тракт, за съжаление в трудоспособна възраст. Ние се измъчваме от мисълта, че може да се помогне на тези хора да бъдат излекувани и върнати в живота и труда, но поради повредите на апаратите възможностите ни са ограничени.
От две години търсим помощ във валута, която възлиза на 11 хиляди долара. Имаше надежда да ни помогнат две предприятия, но след няколко посещения в първото ни беше казано: „Не ви ли омръзна на вас, докторите, да просите”, а от второто, в което твърдо вярвахме, че до края на януари т.г. ще дадат парите, накрая ни казаха, че сега моментът не бил „такъв”(?). Аз мисля, че именно сега моментът е повече от всякога такъв, което налага в името на здравето и живота на хората всеки, който има възможност, да помага, а не да търси начин да откаже. Дори въз основа на обещанието на второто предприятие поканихме специалист от фирмата „Олимпус”, който дойде в Стара Загора, уточни стойността и даде гаранция, че след ремонта, който ще се извърши в сервиза в Хамбург за 15 дни, ние ще имаме два съвсем нови фиброгастроскопа, с които да работим спокойно още 3-4 години.
Това е цялата история. Знам, много директори ще кажат – толкова пъти сме помагали на здравеопазването, в това е вярно, и затова не цитирам въпросните две предприятия. Но ни омръзна да се гледа на нас като на бедни роднини. Трябва да се помни, че здравеопазването също създава национален доход чрез възпроизводство на живот и възпроизводство на работна сила. И че това, което сега искаме, ще служи пак на гражданите от общината, на същите тези трудови хора от предприятията, към които сега се обръщаме за помощ.
Закъснели сме много. Който се реши да отговори на чакания от нас акт на гражданско милосърдие, да се обади спешно в Обединената районна болница, І поликлиника, ендоскопичен кабинет.
Д-р Богдана ДИМИТРОВА
зам.-гл.лекар на ОРБ