Принц Мохамед бин Салман. Снимка: Bloomberg L.P. |
Пазарната капитализация на саудитската енергийна компания Saudi Aramco надхвърли прага от 2 трлн. долара през октомври на фона на растящите цени на петрола и природния газ, като намалява разликата с най-ценната компания в света Apple Inc., чиято оценка достига 2,3 трлн. долара, съобщава Nikkei Asia Review.
Сега Aramco се нарежда на трето място, изоставайки от втория Microsoft с приблизително 200 млрд. долара. Това е първият път, когато държавният петролен гигант надхвърля целта от 2 трлн. долара, определена от саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, веднага след първичното публично предлагане (IPO) на концерна през 2019 г.
Ако цените на суровия петрол останат високи, Aramco може да се доближи още повече до Apple, особено на фона на спада в цената на акциите на американската технологична компания от септември насам.
Aramco достигна пазарна капитализация от 2 трилиона долара скоро, след като излезе на борсата, но след това оценката ѝ остана трайно под прага на фона на нарастващия глобален натиск за декарбонизация.
Други ключови енергийни акции също поскъпват, подкрепени от ръста при петролните цени. Книжата на руския държавен гигант „Газпром“ поскъпнаха с близо 90% от началото на 2021 г., достигайки нов годишен връх от 397,64 рубли (5,53 долара) в сряда. Акциите на „Роснефт“, друга руска държавна компания, отбелязаха ръст от 50% за същия период до 663,35 рубли.
Цената на книжата на BP, Royal Dutch Shell и TotalEnergies също отчете годишен връх по-рано тази седмица, тъй като инвеститорите осребриха ползите от ралито при цените на суровините, подкрепяйки финансовото представяне на компаниите и стойността на техните активи.
Поскъпването на енергията произтича до голяма степен от години на ограничени инвестиции в производствен капацитет както по отношение на суровия петрол, така и при въглищата и природния газ поради глобалния преход към по-чиста енергия. Допълнителна тежест върху това оказа и появата и разпространението на коронавируса, който ограничи добива и обработката на енергийни суровини.
Широкият петролен алианс ОПЕК+ реши в понеделник да се придържа към плана си да увеличи месечния добив на петрол с 400 000 барела на ден, въпреки че пазарите очакват ръст в търсенето през зимата.
Ралито при акциите на Aramco се подхранва отчасти от статута ѝ на държавна собственост. Частните компании са притиснати от инвеститорите да ограничат въглеродния си отпечатък и по-трудно пренасочват инвестиции обратно към изкопаемите горива, дори когато цените на последните се покачат. Но Aramco и другите държавни петролни компании в Близкия изток могат да продължат агресивно да инвестират в тази област.
Изпълнителният директор на Aramco Амин Насър посочи, че компанията планира да увеличи дневния си капацитет за производство на суров петрол до 13 милиона барела до 2027 г. спрямо сегашните 12 милиона барела. Очаква се ролята на държавните компании да нарасне на световния енергиен пазар, поне в краткосрочен план.
Продължителното борсово рали ще проправи пътя на Aramco до листване извън Саудитска Арабия, ускорявайки плановете на Мохамед бин Салман за приватизация на компанията и ограничаване на икономическата зависимост на Саудитска Арабия от петрола.
Плановете за листване в чужбина включват борсите в Ню Йорк и Лондон.
Едно от основните предимства на Aramco е значително по-ниските производствени разходи.
източник https://www.investor.bg/…………