Аронията е многогодишен храст с височина от 1,5 до 3 метра. Позната е още под наименованието черноплодна офика. В първите 3-4 години младите храсти са компактни, а след това достигат до 2 метра в диаметър. Надземната част на храста е съставена от издънки, израстнали от приземната част на стъблата или от коренището. Аронията има листа подобни на вишневите, обратнояйцевидни, с дължина 4-8 см и 3-5 см широчина. Те са леко назъбени, със заострени върхове и са гланцирани тъмнозелени от горната страна и белезникави от долната. Плодовете са дребни синьо черни зрънца, които по форма наподобяват миниатюрни ябълки.
Най-известна е черноплодната арония. В Русия я наричат рябина.
Родината на аронията е Северна Америка. Билката вирее е на добре напоени, леки и пропускливи почви, до средна планинска височина. Напоследък започва да се култивира и в нашата страна.
Аронията се включва в препаратите срещу редица болести: сърдечносъдови проблеми, хипертония, диабет, лъчеви увреждания, очни проблеми. Липсата на захароза в сока и наличието на сорбит я прави идеална за страдащите от захарна болест. Билката е лечебна и за всички, които са натрупали лош холестерол в кръвта си. Редовната консумация на арония намалява нивото на вредния холестерол и може да понижи кръвното налягане.Засилва имунитета, има предпазен ефект срещу злокачествени заболявания. Прилага се за детоксикация на организма след лъче- и химиотерапия. Укрепва и нервната система.
Във вид на натурален сок аронията може да се пие до 50 милилитра 3 пъти дневно. Прилагат се и готови форми със сух екстракт от арония.
Приготвя се следната запарка:1 супена лъжица от билката кисне 10 минути в 500 грама гореща вода. Прецежда се и се пие 3 пъти дневно по 120 грама.
Внимание! В големи дози може да причини стомашно неразположение и запек.