Снимка: Архив Ройтерс |
През второто тримесечие петте най-големи петролни компании – BP, Shell, TotalEnergies, Chevron и Exxon, натрупаха над 60 млрд. долара печалба, благодарение на високите цени на енергийните ресурси, пише Ройтерс.
Сега те са готови да платят 30 млрд. долара на своите инвеститори (под формата основно на схемите за обратно изкупуване на акции). Преди пандемията Big Oil харчеше между 16 млрд. и 20 млрд. евро за обратно изкупуване на акции. Това, което големите пет в сектора засега се въздържат, е да влагат пари в развитие на производството.
Причината е, че не знаят как ще се отрази предстоящата рецесия върху целите за климата, допълва агенцията.
Именно това колебание може да се окаже съществено за пазарите и да удържи високите цени, смятат анализатори. В предишни периоди високите цени на енергоизточниците винаги са водели до разширяване на инвестициите в нови проекти.
Сега само някои компании съобщават за допълнителни средства в тази насока, но те са насочени основно към проекти, чиято експлоатация може да започне бързо, или към разширяване на добивите от съществуващи находища.
Например TotalEnergies увеличава разходите за развитие на петролни полета с 1 млрд. долара до 16 млрд. долара през 2022 година, но тези пари ще отидат за проекти в Ангола, върху които компанията вече работи.
BP също увеличава инвестициите – с 500 млн. долара, които отиват за увеличаване на добивите в краткосрочен план в Мексиканския залив. Компанията обаче все още държи целите си да намали с 40% добива на петрол и газ до 2030 година и да се насочи към зелената енергия.
През второто тримесечие на тази година добивите на Big Oil достигнаха общо 14,6 млн. барела петролен еквивалент на ден. Това е с 10% под нивата преди пандемията, изчислява Ройтерс.