BOBSTH 16:39:01 06-07-2021
GI1638BO.011
култура – литература – книга – премиера
Излезе 15-ият том от поредицата „История на войните“
София, 6 юли /Даниел Стоянов, БТА/
Излезе 15-ият том от поредицата „История на войните“. Книгата с автор Анелия Маркова е наречена „Войните на първите Асеневци“, съобщават издателите от „Милениум“.
Представено е подробно историческо изследване на управлението на царете Петър, Асен, Калоян и Борил. Проследена е военната им идеология, обусловена от взаимовръзката политически отношения – въоръжени конфликти, с цялостен поглед над личностите и събитията, бележили разглеждания исторически период.
„Войните на първите Асеневци“ разкрива някои авторови научни открития относно точната датировка на въстанието на Асен и Петър, базирани върху факти от астрономията и други науки, съпоставени с историческите извори.
Успешното въстание на двамата братя срещу византийското владичество поставя началото на Второто българско царство. Общоприето наложено е да се приема, че то е започнало на Димитровден (26 октомври) 1185 г. Сравнявайки хронологията на събитията, проследена от историческите документи, с едно слънчево затъмнение, Маркова стига до извода, че въстанието всъщност избухва през пролетта на 1186 г.
Отхвърлили чуждото управление след близо два века присъствие, Асеневци са изправени пред изпитанието да съхранят независимостта и териториалната цялост на държавата. В продължение на десетилетия трябва да водят тежки и интензивни военни кампании срещу разнопосочни противници – Византия, Унгария, Сърбия и основаната от кръстоносците Латинска империя. Освен с тези предизвикателства, владетелите от династията са принудени да се справят с вътрешни междуособици и сепарастични тенденции.
Първите царе от рода – Петър, Асен, Калоян и Борил, демонстрират завидни управленски качества и превръщат България в регионален хегемон. Действията на всеки са представени подробно и обективно, заедно с пасивите и негативите на действията и решенията им.
Книгата съдържа богат илюстративен материал, библиография с исторически извори, книги, научни статии и електронни източници, както и именен показалец за споменатите исторически личности.
/ГИ/
Източник: http://www.bta.bg/