BOBSTH 17:14:31 28-06-2021
MH1713BO.030
Кюстендил – правна помощ – адвокатска колегия
През есента продължават делата по оспорването на правната помощ от Адвокатска колегия – Кюстендил във Върховния административен съд
Кюстендил, 28 юни /Елица Иванова, БТА/
През есента продължават делата по оспорването на правната помощ от Адвокатска колегия – Кюстендил във Върховния административен съд, съобщи пред БТА адвокат Ангел Ангелов, представляващ Адвокатската колегия в Кюстендил.
Той посочи, че Върховният административен съд е задължил Министерския съвет и Министерството на правосъдието да представят преписките по предложението на адвокатската колегия за отмяна на Закона за правната помощ, както и всички оценки на въздействието и предложения за усъвършенстване на законодателството в областта на правната помощ – от 2006 година насам.
През последния месец се наблюдава засилена пропаганда на досегашния модел на правна помощ – от страна на Националното бюро за правна помощ, коментира Ангелов. Според него, агитацията цели единствено запазване на досегашния модел с персоналните назначения в бюрото и на досегашния състав на Висшия адвокатски съвет.
„Така наричаните безплатни консултации на хора от малцинствата, реализирани от мобилни групи от три адвокатски колегии от страната, не допринасят с нищо за подобряване защитата на правата, свободите и законните интереси на гражданите“, коментира още юристът. Той е на мнение, че досегашният модел на правна помощ облагодетелства заинтересован тесен кръг адвокатска номенклатура и техни приближени.
Продължава и нежеланието на държавата да заплаща достойно адвокатския труд за правна помощ, коментира още Ангелов. Според него „мобилните адвокати“ и ромските медиатори са част от проблема, а не част от решението на въпроса с гарантираното осигуряване на достъп на тези лица до правосъдие, чрез предоставянето на ефективна правна помощ.
Според адвокатската колегия в Кюстендил Наредбата за правна помощ не изпълнява социална политика и е за сметка на социално-слабите граждани. Адвокати от Кюстендил твърдят, че вече има образувани изпълнителни дела при частни съдебни изпълнители за дължими пари за адвокатски хонорари, след предоставяне на „безплатна“ адвокатска защита, дори след изтекъл давностен срок. Според Адвокатската колегия в Кюстендил плащанията за адвокатите, предоставяли такава помощ, пък са нередовни и ниски. Оспорването на Наредбата в Кюстендилската адвокатска колегия е още от 11 септември 2010 година, а десет години по-късно нещата не са се променили.
/МХ/
Източник: http://www.bta.bg/