(BO) Архивът в Разград пази документи и спомени за наводнението на 2 юли преди 74 години

BOBSTH 13:07:01 02-07-2021
IS1306BO.033
Разград – наводнение – архив

Архивът в Разград пази документи и спомени за наводнението на 2 юли преди 74 години

Разград, 2 юли /Садет Кърова, БТА/
Какво е преживял Разград на 2 юли 1947 година посочват спомени на разградчани, свидетели на наводнението, и много запазени документи във фонда на Градския общински народен съвет, разказа за БТА главният експерт в Държавния архив в Разград Дарина Колева.
Мощната стихия от придошлата река Бели Лом помита града към 18.30 часа. В първите часове е почти невъзможно да се противодейства на връхлетялото бедствие. Въпреки това много граждани проявяват съобразителност и успяват да помогнат на по-слабите от тях. Невъзможно е обаче да се опишат всички трагедии, преживени в града на този ден, разказва Колева.
Тя отбелязва, че на 3 юли вече са налице тежките констатации, посочени от кмета на Разград Георги Казанджиев до Министерството на вътрешните работи. Най-тежка загуба са човешките жертви – 16, между които и три деца. От наводнението е пострадала една трета част от града – 913 дка. Водната стена разрушава четири моста в чертите на града и 12 моста извън града. Металният мост до автогарата е отнесен от водата и посича всички паянтови къщи по пътя си. Така градът на 2 срещу 3 юли остава разцепен на две от бедствените води на реката, посочва експертът.
Според архивните документи вследствие на водната стихия са пострадали 943 сгради. Напълно разрушение са 252 жилищни и 204 селскостопански сгради. Напълно унищожени са над 1300 дка със земеделски култури. Удавени са над 1000 домашни животни. Разрушен е частично и градският водопровод. Най-засегнато е занаятчийското съсловие.
След стихията се създава стройна организация, която заедно с многото помощи успява да овладее положението. Пристига самолет на Червения кръст с медикаменти и храна. Създаден е комитет за пострадалите от наводнението. Започват помощните акции. Противопожарни коли, моторни помпи от Разград и съседните градове отводняват 900 обекта и спасяват от удавяне 40 човека.
Открити са общежития за деца и възрастни, превързочни пунктове. Пет пъти е извършена пълна дезинфекция на водопроводната мрежа. Извършени са имунизации против тиф и тетатус. Пристигат помощи от редица градове в страната, организации, лични дарения, посочва Дарина Колева. Тя допълва, че градът постепенно се съвзема след природното бедствие, а корекцията на коритото на р. Бели Лом остава като основна задача пред общинското управление.

/ИС/

Източник: http://www.bta.bg/