BOBSTH 07:45:01 03-06-2021
NT1053BO.001 07:45
Благоевград – Банско – кучета
От осиновяване в чужбина до електронен регистър – различни решения на проблема с безстопанствените кучета прилагат общини в Благоевградска област
Благоевград, 3 юни /Десислава Велкова, БТА/
От осиновяване в чужбина до електронен регистър – различни решения на проблема с безстопанствените кучета прилагат общини в Благоевградска област. В община Благоевград таксата за домашните кучета е увеличена, започва преброяването им, а до няколко седмици данните ще бъдат въведени в електронен регистър. В Банско организация от доброволци е успяла да намери дом за повече от сто бездомни кучета само за година, а в общината предстои изграждане на приют за безстопанствени животни.
Община Благоевград започва работа по нов план, в който са включени практики от европейски държави, справили се напълно с проблема „улични кучета“, каза за БТА Елена Боюклийска – експерт в Дирекция „Правно нормативно обслужване и обществени поръчки“ в общината. Голяма част от него е насочена към отговорно отглеждане на домашните животни, което е в основата на справянето с проблема с безстопанствените кучета, допълни тя.
По официална справка към края на 2020 година безстопанствените кучета в Благоевград са 859. Домашните кучета са 1174, като от тях едва 176 са регистрирани в общината. Разликата в данните идва от задължението на ветеринарите да регистрират в Българската агенция по безопасност на храните домашните кучета, които са чипирани от тях и на които са издадени ветеринаро-медицински паспорти. Задължение на стопаните е след това да регистрират кучето в общината. За да добие по-широка популярност тази нормативна разпоредба, започва информационна кампания сред хората.
Реалният брой домашни и безстопанствени кучета ще бъдат обобщени и дигитализирани, посочи Елена Боюклийска. „В момента нямаме достатъчно информация дали се увеличава броят на безстопанствените кучета. На всички ни се струват много, но реалните данни ще бъдат ясни с въвеждане на регистъра“, посочи експертът.
Една от мерките, приета през април от Общинския съвет в Благоевград, е увеличаване на таксата за куче от 10 на 130 лева, с което да се стимулира кастрирането на домашните животни, когато хората нямат възможност да отглеждат поколение от своето куче, допълни Елена Боюклийска. От такса са освободени няколко категории, сред които стопаните на кастрирани кучета, предвижда се и една година гратисен период след регистрация. След преброяването на домашните кучета ще бъдат взети и решения, свързани с притесненията на собственици на дворни кучета, възрастни животни и други казуси.
В общината започва и изграждане на втори приют. Такъв предстои да бъде изграден и в Банско, който ще е първи на територията на планинската община. По официални данни за 2019 година броят на заловените, чипирани и кастрирани безстопанствени кучета в общината е над 300. Предприетите мерки от местната власт са грижа за безстопанствените кучета и контрол върху задълженията на собствениците на домашни. Въпреки че тези мерки се спазват, проблем за курортната община се оказват изоставени кучета в града от туристи.
„Има няколко такива периода през годината, когато Банско се посещава от голям брой туристи, веднага след това се наблюдава рязко увеличаване на броя на безстопанствените кучета“, казаха за БТА от общината. Една от причините, която посочиха от там е, че сред множеството хора или в планината това остава незабелязано. „Може би и фактът, че тук има много заведения, ресторанти, хотели, кара тези хора да мислят, че кучетата им няма да бъдат оставени без грижа“, допълниха от общината. От там са категорични, че безстопанствените кучета на територията на Банско са кастрирани, поради което те няма как да бъдат причина за новопоявили се бездомни животни в града.
Това е мнение и на местна доброволческа организация. По думите на Лилия Кибар от „Bansko street dogs“ (организация, ангажирана в приютяване и осигуряване на дом на безстопанствени кучета) в града се изоставят животни от хора, дошли от други населени места. „Видимо е, че са живели в семейство, добре хранени, всичко с тях е наред. Понякога идват от други градове и просто си ги оставят на улицата“, каза Лилия Кибар.
Организацията е създадена в началото на миналата година от британката Сара О`Нийл. Дейността им е започнала след като Сара намерила женско куче и осемте й малки в изоставена сграда, разказаха за БТА от „Bansko street dogs“. Сара полага грижи за тях, а в последствие намира дом за всяко едно от кучетата. Малко след това открива друго женско куче с малки, за които също намира грижовни стопани. Така се поставя начало на дейността на организацията, регистрирана е официално, а за около година доброволците са намерили осиновители за повече от 100 безстопанствени кучета. По-голямата част от тях са осиновени в чужбина. Кучетата са намерили дом в САЩ, Великобритания, Холандия, една малка част са осиновени и в страната.
Организацията се е ангажирала с кастарцията, чипирането и ветеринаро-медицинските грижи за животните, които попадат при тях. Дейността се финансира изцяло от доброволци, а средства се събират с благотворителни мероприятия. /НТ/
Източник: http://www.bta.bg/