Богородица от Бачковския манастир сътвори поредното чудо. Вече ѝ се кланят и мюсюлмани от Турция. “Те палят свещи и се молят пред иконата, търсейки помощ от нея”, разказва игуменът архимандрит Симон. Цели групи от Бурса и Истанбул пристигали организирано в манастира. “Това са предимно наши изселници, които от десетилетия живеят в Турция. Разбира се, жените не са с бурки, нито мъжете с фесове, а са нормални светски хора. Научили за силата на чудотворната икона в Бачково, те все по-често идват при нея”, твърди игуменът. Повечето се молели за изцеление. “Щом помага на християните, защо да не помогне и на нас”, обърнала се към Симон мюсюлманка от Истанбул. Влязла в храма и запалила свещ.
“Миналата година пристигна туркиня, която се изселила от Ивайловград в Бурса преди повече от 30 г. Синът ѝ бил алкохолик и биел жена си, вдигал скандали и бил на път да си загуби семейството. Майката дойде отчаяна. Запали свещ и се помоли продължително пред Богородица. Оттогава мина доста време. Преди месец жената пристигна отново и направи дарение на манастира. Каза, че синът ѝ вече е неузнаваем. Минал през клиника и преодолял алкохолната си зависимост”, разказа архимандрит Симон.
Той е категоричен, че самите турци разправят помежду си за чудесата, които върши бачковската икона. Независимо че не са християни, те търсят помощ от нея. “Човек в безизходицата си е готов на всичко. Как българите ходим по ходжи да ни развалят магии? По същия начин и те вярват в тази икона”, коментират продавачи на сувенири пред манастира. Те също твърдят, че турски туристи идват в обителта. Според архимандрит Симон няма нищо неестествено в това. Почитта към майката я има във всяка религия. “Хаанана на арамейски значи благодат. А на иврит името на Дева Мария е Мириам. В исляма също почитат майката на пророка Мохамед”, разсъждава игуменът. По думите му мюсюлманите, прекрачили храма в Бачково, търсят закрила и помощ от майката на Ишуа (Исус Христос – б.а.).
Отец Симон е категоричен, че не са един и двама турците, на които бачковската Богородица е чула молитвите. В знак на благодарност те се връщали и дарявали овни на манастира.
Повечето влизали от любопитство в обителта. Взирали се в стенописите. Наблюдавали с интерес и монасите. “Като се приберат в Турция, казват на свои познати: “Идете в Бачково, иконата там много помага”, допълни архимандритът. Според него през тази година около 6000 турски туристи са посетили манастира. Повечето спирали на път за Пампорово.
“Имаме договор с туроператори, които ги водят най-напред тук. Специално за тях монасите са приготвили изненади”, казва игуменът.
Манастирското стопанство разполага с над 100 овце, от които дояли 700 литра мляко. От него приготвят кашкавал, който комшиите купували като луди. Килограмът се продава за 20 лева. “На тях им се вижда евтино, защото в Турция качественият кашкавал тръгва от 50 лири нагоре”, обяснява архимандрит Симон.
Друго изкушение, което им се предлага, е мед, изваден от кошерите на манастира в родопското село Павелско. Вкусът му е уникален заради билките и аромата, а буркан от него върви по 20 лева. Понеже интересът на турските туристи към Бачковския манастир расте, игуменът е разширил услугите специално за тях. Едно от подземните помещения в южния двор е преустроено в дегустационна. Пред нея е експонирана старата преса за мачкане на грозде, която е от началото на XVIII век. В залата са подредени като войници бурета с вино, а край тях са разположени маси. Всичко е в битов стил.
“От тази зима ще предлагаме на туристите младо вино наше производство по оригинална манастирска рецепта. Имаме 19 декара собствено лозе с мерло, каберне и мавруд. На тази маса могат да седнат 80 души и да ги почерпим по чаша, както е в Атон. Ще им предложим мезе от овчи кашкавал и телешка саздърма”, разкрива монахът.
Той е убеден, че културно-религиозният туризъм е неразработена ниша за манастира. За съжаление, гръцките поклонници рязко са намалели през последните години. “Преди идваха всяка седмица по 1000 души. Но вече се броят на пръсти. За сметка на това ни посещават испански и италиански туристи, както и португалци”, допълва игуменът.
Той участвал активно във всички туристически борси, където презентирал манастира. Преди дни сключил договор с туроператори за туристи от Китай, първите от които се чакат напролет. Няколко немски компании също проявили интерес, но архимандрит Симон най-много се моли за руски посетители. След ембаргото, което Путин наложи на Турция, игуменът се надява братушките да тръгнат към Бачково.
“Първо, те са православни. И второ, ценят старината и дават мило и драго за икони и сувенири”, казва той. Според него, ако България не облекчи визовия режим за руснаците, ще направи голяма грешка. “Ще ги изтървем и те ще се насочат към Гърция, която отдавна реши този проблем, като им дава визите директно на летището”, изтъква Симон.
Манастирът е в трескава подготовка за Рождество Христово. Пред храма с чудотворната икона е пресъздадена сцената с яслата, в която се ражда Исус. Очакват се хиляди поклонници. Голямата литургия на 25-и започва от 9 ч, ще я води лично игуменът. На Бъдни вечер той ще събере монасите на 7 постни ястия – боб, сарми, царевица, варено жито, ошав, пита и плодове. На следващия ден ще отговеят с празничен обяд, който включва пресни свински пържоли със зеле
и вино от тазгодишната реколта. Преди Рождество ще заколят шест прасета по 180 кг от стопанството на манастира.
“За голямо съжаление, Светият синод увеличи двойно свещите точно преди празниците. Но цената им не е вдигана от 25 г. Хората трябва да знаят, че свещите са вид дарение за църквата”, обяснява игуменът. В Гърция религията била държавна политика и затова вощениците в техните храмове са оставени свободно и всеки си взема и пуска пари, колкото пожелае.
Източник: 24 часа