Чиста химия е бирата в цяла Източна Европа

Една от бг марките бира наруши омертата в бранша и рекламира, че нейното пиво „не е от царевица”. Защо пък царевица, чуди се драгият зрител, а не се сеща, че даже и единствените хмелени плантации край Самоков вече ги няма, докато страната ни произвежда годишно стотици милиони литри пиво.

[ad id=“225664″]

Индустриално-произвежданата бира в Румъния и цяла Източна Европа е чиста химия, доказаха северните ни съседи. Тя се прави чрез индустриални ензими, които помагат за по-бързото варене на пиво, но и позволяват на производителите да използват нетрадиционни и по-евтини зърнени храни, като например царевица или немалцов ечемик. Тези ензими се използват дискретно, без знанието на потребителя и нерегулирано от власти. Интервюта с бивши служители в пивоварни и документи получени от вътрешни източници дават основание да се предположи, че всички големи мултинационални производители на бира на територията на Румъния – Хайнекен, Туболг и др., използват тези биотехнологии при нейното варене. Практиката не се ограничава само в страната, а в цяла Източна Европа.

[ad id=“263680″]

Например, бирата тип лагер (светла) при традиционните методи се вари от 12 до 48 дни, но ензимите позволяват производство на светла бира само за няколко дни. Друг пример – традиционните бири използват малцов (частично покълнал) ечемик, който развива естествени захари. Индустриалните ензими позволяват на пивоварите да го заместят с почти кое и да е друго немалцово и обикновено по-евтино зърно, включително царевица, ориз или сорго. Крайният резултат е, че любителите на бира няма как да знаят, че тяхната източноевропейска бира с луксозен европейски етикет може да е била произведена по много различен начин от същата марка бира в друга страна. / 19 min.