40%, разбира се, ако не си е водил подробни записки, или не е заснемал деня си, а след това изследвал внимателно записа, показват изследвания на паметта. За отдавна отминалите дни и години процентът става все по-малък, естествено.
[ad id=“225664″]
Според психолозите в съвременния живот това може да се превърне в проблем или най-малкото да доведе до сериозна промяна в мисленето и поведението на бъдещите хора. Причината е, че в социалните мрежи днес, за първи път в човешката история всеки запазва миналото си в споделени мисли, впечатления, снимки, видео. Вземането на каквото и да е житейско решение винаги е на базата на миналия ни опит, а в социалните мрежи запазваме често не реалните си дни и минало, а желаните, хиперболизираните…
[ad id=“263680″]
Понякога даже направо лъжем. След време приятелите ни ни припомнят като факти именно това изкривено минало. Децата ни черпят информация за нас като по-млади пак от мрежата. Ние самите – също. С други думи голяма част от спомените ни се подменят от нереални, или цензурирани, но споделени факти. Все повече решения ще се вземат на базата на този друг вид памет за миналия опит.
[ad id=“238430″]
Може и да е за добро, считат някои специалисти, защото в общи линии повечето хора си изграждат по-добър облик и живот в мрежите, отколкото е реалният им. Следователно след години ще вземат решение на базата на по-интересен опит и по-добро самочувствие.