„- Шест месеца нямах нито един почивен ден„, разказва жена, която е била на работа в Япония.
„- Искаха да работя на машината, когато бях сам във фабриката, без да знам как да я управлявам„. Този човек е пострадал по време на работа в Япония. Изгубил е част от един от пръстите си
„- Не исках повече да живея. Посегнах на живота си„, споделя през сълзи потърпевша.
Думите са на жители на редица развиващи се страни, сред които Виетнам и Камбоджа, пристигнали в Япония, за да работят и да спечелят малко пари. Те споделят пред Би Би Си (bbc.com), че вместо това стават жертви на експлоатация в големи международни компании за производство на дрехи. Разкриването на нарушенията даде повод за остри критики срещу японската имиграционна система.
„Япония казва, че има нужда от мигранти, но иска ли ги„, пита журналистка от британската медия, която разговаря с потърпевшите.
Интервюирана жена споделя, че са я карали да работи от 6:30 часа сутринта до полунощ. И така шест месеца и от без нито един ден почивка. Жената заминала за Япония с надеждата да спечели достатъчно, за да плати за хубава сватба на сина си. Шиела дрехи в малка фабрика. Нито един от извънредните часове труд обаче не й бил платен.
От фабриката отричат. Японските фирми твърдят, че стриктно спазват правилата за безопасен и здравословен труд на работниците. Извършвали проверки, че подобни неща повече няма да се случат.
Японското правителство огласи данни, че около 6000 компании в страната със застаряващо население и остра нужда от работна ръка са наемали стажанти и 70% от тях са нарушили трудовото законодателство.
offnews.bg