(CV) Китай ускорява ваксинацията, но неравномерният й ход оставя границите затворени

CV 14:16:31 16-06-2021
NS1415CV.015
Китай – коронавирус – ваксинация – мерки

Китай ускорява ваксинацията,
но неравномерният й ход
оставя границите затворени

Пекин, 16 юни /Роксан Лю и Райън Уо за Ройтерс/
През юни Китай утрои броя на поставяните дози ваксина срещу КОВИД-19 на ден и вече 44 на сто от населението има поне по една доза. Здравни експерти обаче предупреждават срещу бързо повторно отваряне на границите, като се аргументират с неравномерния ход на кампанията и ниското равнище на напълно ваксинираните.
В Китай през юни са били поставяни средно по 17,3 милиона ваксинни дози на ден – много над нивото от 4,8 милиона през април. Списъкът с одобрените ваксини в страната е разширен до седем, след като в него бяха внесени още три местни. Производството продължава да се увеличава, но ваксинацията е неравномерна.
До първата седмица на юни в големите градове Пекин и Шанхай са напълно ваксинирани съответно близо 70 и 50 процента от населението, но равнището в провинциите Гуанчжоу и Шандун остава под 20 на сто.
„Китай е толкова голяма страна. . . Когато някои части от нея бъдат отворени, това ще има голямо въздействие върху местата, които не са постигнали високи нива на ваксинация“, каза по-рано този месец Фън Цзъцзян, изследовател в Китайския център за контрол и превенция на заболяванията. Фън заяви, че в Китай още няма единно мнение за това при какво равнище на ваксинация ще бъде безопасно да се променя контролът върху вируса, включително да да се смекчи изискването за поставяне под карантина или за тестване на пристигащите от чужбина.
Освен това Китай ще чака да види как Япония се справя с епидемията и с олимпиадата в Токио следващия месец, преди да реши колко бързо трябва да облекчи граничния контрол, каза човек, запознат със ситуацията. Китай ускорява ваксинацията и в подготовка за зимните олимпийски игри в началото на следващата година. Няколко района на северния китайски град Чжанцзякоу, който ще приеме някои от дисциплините, приканват жителите си да се ваксинират, като казват, че това е „необходим принос“, който те трябва да направят за тази международна проява.
Като част от ваксинационната кампания над 1800 неваксинирани не са били допуснати по-рано този месец до парк в окръг Сюанхуа и отведени до близки пунктове за ваксинация, се казва в пост в социална медия на окръжните власти.
„Няма много време и задачата е тежка“, каза У Вейдун, председател на градския комитет на компартията. Той заяви, че градът все още не е постигнал целевото си ваксинационно равнище, без да уточни какво е то, нито колко хора вече са ваксинирани.

НУЛЕВА ТОЛЕРАНТНОСТ

Китай държеше под контрол вътрешното предаване на вируса чрез масово тестване и затваряне на квартали и улици, когато новите случаи там нарастваха. Страната отказва да се откаже от своето правило за „нулева толерантност“, въпреки че някои местни огнища са незначителни в сравнение с тези в други държави.
Чжан Вънхун, директор на експертен екип в Шанхай за лечение на КОВИД-19, каза наскоро на конференция, че е прекалено рано за изоставяне на тази политика или за пълно отваряне, докато нивото на напълно ваксинираните не достигне поне 70 процента.
Обраната страна на слабото вътрешно предаване на вируса се състои в това, че е трудно да се измери точно доколко на практика ваксинационната кампания в Китай ще помогне за възпирането на разпространението на вируса. Някои страни като Великобритания и Чили се борят със скок на новите случаи, въпреки че са с едни от най-високите равнища на ваксинираните в света, което е предупреждение за Китай. В Чили властите, които използваха като основно средство за ваксинация препарата на китайската компания Синовак (Sinovac), обявиха в понеделник, че ще удължат извънредното положение до септември, тъй като броят на новите заразени достига до някои от най-високите си нива от началото на пандемията. /БТА/
/Климент Тренков/

/НС/

Източник: http://www.bta.bg/