CV 10:46:32 25-06-2021
PA1045CV.002
Свят – пандемия
Най-важното за епидемията
от коронавирус
в периода 18-25 юни
София, 25 юни /БТА/
Вариантът Делта на коронавируса, който за първи път беше открит в Индия, вече е установен в 92 страни, обяви тази седмица Световната здравна организация. Предварителните изследвания показват също, че заразяването с Делта увеличава риска от хоспитализация. Делта става доминираща в глобален мащаб мутация на коронавируса и има голяма вероятност да циркулира широко през лятото, особено сред по-младите хора, които не са приоритетни за ваксиниране.
Ваксините на „АстраЗенека“ и на „Пфайзер/Бионтех“ са ефективни срещу вариантите Делта и Капа на новия коронавирус, показват данни от проучване на Оксфордския университет.
Следващата зима обаче грипът може да се окаже „по-голям проблем“ от Ковид-19, защото много малко хора сега имат имунитет срещу него, предупреди водещ научен съветник на британското правителство. През последните няколко години е имало „много, много ниско“ разпространение на грип. Случаите са се свили почти до нулата по време на пандемията. Ниските нива на разпространение на грип означават, че на практика никой не е бил изложен на вируса и не е изградил естествен имунитет.
Ваксинационна кампания и лекарства
По данни на Европейската комисия от средата на месеца, в ЕС ваксинираните напълно против ковид са 32 на сто от пълнолетните граждани, като 55 на сто са получили по една доза. Скоро в ЕС ще бъдат ваксинирани по 25 милиона души на ден. В ЕС са доставени 355 милиона дози ваксина, от които 310 милиона вече са поставени.
Компаниите „ГлаксоСмитКлайн“ и „Вир байотекнолъджи“ обявиха, че окончателните резултати от последния етап на проучването на тяхното лечение с моноклонални антитела потвърждават, че то значително намалява хоспитализациите и смъртните случаи сред високорискови пациенти с Ковид-19, ако терапията започне в ранните етапи.
Лекарството сотровимаб, което бе разрешено за употреба в САЩ през май, получи подкрепа от Европейската агенция по лекарствата.
Националните институти по здравеопазване в САЩ препоръчват сотровимаб за лечение на високорискови нехоспитализирани пациенти с леки до умерени инфекции Ковид-19.
Юридически спорове
Първоинстанционен съд в Брюксел се произнесе по делото, заведено от Европейската комисия срещу производителя на ваксини „АстраЗенека“. Съдът намира, че спешно трябва да се доставят 50 милиона дози препарат до 27 септември. До утре трябва да се доставят в ЕС 15 милиона дози, до 23 август – 20 милиона дози и останалите 15 милиона – до посочената крайна дата. Съдът преценява, че производителят е нарушил сериозно поетите задължения към ЕС и не е направил „всичко по силите си“ за изпълнение на договора.
Ваксини за бедните държави
Белият дом представи план за предоставяне на 55 милиона ваксинни дози от САЩ на други страни. Близо 75 процента от дозите са предвидени за Латинска Америка и Карибския регион, Азия и Африка чрез международната програма КОВАКС. Планът е изпълнение на ангажимента на американския президент Джо Байдън за предоставяне на 80 милиона дози, произведени в САЩ, на други държави.
Ваксини за гражданите на ЕС
Европейската комисия е поръчала още 150 милиона дози от ваксината на „Модерна“. Доставките се очакват до края на годината. Предвижда се те да бъдат съобразени с възможната нужда от изменение на препарата заради новите вирусни щамове и за ваксиниране на непълнолетните. Досега ЕК е поръчала общо 4,4 милиарда дози от различни ваксини. Отпуснати са 2,9 милиарда евро за производителите, включително на препарати, за които изглежда няма да има европейско одобрение. 750 милиона евро от тези средства са били осигурени пряко от държавите в ЕС. Комисията е поръчала 1,8 милиарда дози ваксина „Пфайзер“. ЕК не предвижда нови договори за доставка на векторни ваксини („АстраЗенека“ и „Янсен“), след като бе установено, че водят до редки случаи на тромбози и дори смърт. По последни данни в ЕС досега са получени 355 милиона дози ваксина против ковид, от които 310 милиона вече са поставени.
Динамика на пандемията по света
Италия
Цялата страна от понеделник е бяла зона, без областта Вале д’Аоста, която остава жълта, но се очаква в края на седмицата и тя да бъде обявена за бяла. Това означава, че почти в цялата страна рестрикции вече няма, освен тези за носене на маски и за спазване на физическа дистанция.
Отпада въведеният преди девет месеца вечерен час в белите зони. В понеделник се отменя задължителното носене на маски на открито.
Очаква се на 28 юни всички италиански области да бъдат обявени за бели зони.
Вече са ваксинирани 30 процента от хората на възраст над 12 години, или близо 16 милиона души.
Нидерландия
Нидерландският премиер Марк Рюте обяви в края на миналата седмица допълнително облекчаване на антиковидните мерки. Маските ще останат задължителни само в обществения транспорт и в прогимназиите и гимназиите.
Новата серия от разхлабване на мерките ще влезе в сила утре и носенето на маски вече няма да е задължително навсякъде, където може да бъде спазвана социална дистанция. Властите преценяват, че това условие не е спазено в обществения транспорт, в прогимназиите и гимназиите.
Дискотеките ще могат да отворят врати за клиенти, които предварително са дали отрицателен тест за коронавирус.
От утре кафенета и ресторантите ще имат право да излъчват футболни мачове от Европейското първенство на големи екрани на закрито и на открито, при условие че клиентите могат да седят на 1,5 метра разстояние един от друг.
Правителството обмисля възможността „в средата на август“ да отмени хигиенните правила, както и правилата за социална дистанция.
Русия
Московските ресторанти могат да загубят 90 процента от посетителите си заради преминаването им към „безковиден“ режим от 28 юни. Ще бъдат допускани само посетители, преболедували от КОВИД-19 през последните шест месеца, ваксинираните и хората с отрицателен PCR тест, валиден три дни.
На над два милиона жители на Москва вече е била поставена поне една доза от ваксина. Близо 90 процента от новите случаи на коронавирус, установени в Москва, са с вариант Делта.
Към днешна дата 16,7 милиона руснаци вече са напълно ваксинирани и с двете дози от ваксината.
Кремъл заяви, че хората без имунизация или имунитет срещу КОВИД-19 няма да могат да работят на всяко работно място в Русия, и може да станат обект на дискриминация, както и че повишената заболеваемост се дължи на нежеланието на хората да се ваксинират и на „нихилизъм“.
Служителите, отказващи да се ваксинират срещу Ковид-19 в региони, където това е задължително, могат да бъдат изпращани в неплатен отпуск.
Русия одобри четири ваксини местно производство и продаде дози от флагмана на ваксините си „Спутник V“ на много чужди страни.
Норвегия
Страната започна от миналата седмица третия етап от плана си за отмяна на ограниченията, тъй като броят на новите заразени продължава на намалява.
От 20 юни норвежците могат да приемат в своите домове максимум 20 гости – двойно повече от преди, а баровете и ресторантите не затварят в полунощ.
Новото разхлабване на ограниченията е част от въведения през април четиристепенен план на правителството за постепенно премахване на националните карантинни мерки. Четвъртият етап, при който е възможно да бъдат оставени в сила някои местни ограничения, може да започне следващия месец, като това ще зависи главно от нивото на заразяванията и ваксинациите.
Израел
След период на ниско ниво на новозаразените, във вторник страната регистрира за първи път от около два месеца 125 нови случая за 24 часа. Около 70 процента са с варианта Делта. Половината от новозаразените са деца, а една трета от новозаразените са ваксинирани.
Властите препоръчаха ваксинацията и на децата на възраст 12-15 години. Отново е задължително носенето на маски в някои райони след появата на две нови огнища на коронавируса в училища.
Ваксинационната активност се задържа трайно на равнище от около 55 процента напълно имунизирани и с двете дози от 9,3 милионното население, което означава, че пълнолетното население до голяма степен е спряло да се ваксинира.
Германия
Нивата на новозаразените с Ковид-10 са окуражаващо ниски, но случаите с варианта Делта се увеличават и страната трябва да вземе правилното решение, за да не излага на риск постигнатото, заяви канцлерът Ангела Меркел. „Пандемията още не е приключила. Все още вървим по тънък лед“, подчерта тя.
Канцлерът призова гражданите да се държат отговорно и да спазват режима за хигиена и носене на маски.
Почти 32 процента от населението на Германия са вече напълно ваксинирани срещу КОВИД-19. Около 42 милиона души – или 51,2 процента от германското население, са получили първа доза ваксина, а 31,6 процента са ваксинирани и с двете дози.
Започнала в края на миналата година, ваксинацията първоначално напредваше бавно, но набра скорост, след като приоритетното ваксиниране на хора въз основа на възраст или професия отпадна и станаха налични повече дози.
Белгия
Властите въведоха глоба от 750 евро за пътниците, които представят фалшиво удостоверение от изследване за ковид. Размерът на глобата е определен от прокуратурата. Дава се възможност на провинените да платят или да бъдат предадени на съд. От 19 април, когато пътуванията от Белгия отново бяха разрешени, на летището в Брюксел са били засечени 576 подправени удостоверения за отрицателна проба от изследване.
Очаква се Белгия от следващата седмица да бъде оцветена в зелено на европейската карта за разпространение на болестта. Епидемичните показатели в страната бележат траен спад с едновременното нарастване на броя на ваксинираните пълнолетни граждани, който вече доближава 70 на сто при получилите една доза.
Украйна
Властите обмислят засилване на граничния контрол за пристигащите от Великобритния, Индия, Русия и Португалия в опит да се ограничи разпространението на варианта Делта.
Заради значителния спад на новозаразените по-рано този месец Киев рязко облекчи ограниченията върху пътуванията, вдигна много вътрешни рестрикции, като на места остави в сила мерките за локдаун до 31 август.
В сряда обаче, правителството съобщи, че ще засили контрола върху пристигащите от четирите държави, където е най-голямото разпространение на вариант Делта.
Словакия
Братислава планира да продаде или дари на други страни 160 000 дози от ваксината „Спутник V“.
Страната получи първа пратка от „Спутник V“ след месеци спорове и политическа криза. През март тогавашният министър-председател Игор Матович подаде оставка след скандал заради изненадващото му решение да купи 2 милиона дози от ваксината, без да се консултира с коалиционните си партньори, които бяха против използването й, преди тя да бъде одобрена от ЕС. Този месец след дълго забавяне Словакия започна да поставя ваксината на желаещите да се ваксинират с нея.
Само 14 214 души са се записали за ваксинация със „Спутник V“, от които 8004 вече са получили ваксината.
Предвид това е важно да се осигури възможност за използване на дозите от трети страни като Албания, Босна, Черна гора, Северна Македония и Аржентина.
Китай
Страната обяви в неделя, че са приложени над 1 милиард дози ваксини. Китайската национална здравна комисия не съобщи обаче точно колко хора са били ваксинирани. Както навсякъде, повечето ваксини в Китай се инжектират на два пъти.
Темпът на ваксиниране в страната с 1,4-милиардно население се ускори след бавното начало.
Китай е одобрил седем местно разработени ваксини, а неотдавна разреши две от тях и за деца от 3-годишна възраст нагоре. До момента регулаторите не са одобрили ваксини, които не са китайски.
Индия
От началото на седмицата действа програма за безплатна ваксинация на цялото пълнолетно население. В рамките на програмата правителството ще изкупува 75 на сто от ваксините, произвеждани в страната, и ще ги разпределя сред различните щати.
Останалите 25 на сто от произвежданите ваксини ще може да бъдат купени от отделните щати и от частни клиники.
До 30 април властите имунизираха безплатно медицинския персонал, полицаите и хората от спешните служби, също и жителите на страната над 45-годишна възраст.
Страната е най-големият световен производител на ваксини, но програмата за ваксиниране върви бавно. Досега са ваксинирани близо 20 на сто от населението, но двете дози са получили едва около 3,7 процента.
Сингапур
Властите от тази седмица премахнаха някои ограничения – възобновяват работа кафенетата, ресторантите и спортни зали. Заведенията за обществено хранене, кафенетата и ресторантите отново приемат посетители, но на една маса не може да има повече от двама души, дори ако са от едно семейство.
На посетителите е забранено да разговарят шумно, на управителите на заведения не се разрешава да пускат музика или да включват телевизионни екрани. Забраната за организиране на големи тържества, например сватби, се запазва до средата на юли.
Отново се разрешават занимания без маски в спортни и фитнес зали, но само при не повече от двама души в помещение.
Въвеждат се задължителни тестове за работещите в сферата на услугите.
От месеци в страната на практика нямаше случаи на местно предаване на вируса, но от май насам заразените на денонощие са средно около 20, като правителството е особено обезпокоено от разпространяването на индийския вариант.
Куба
Тридозовата ваксина „Абдала“ срещу новия коронавирус, разработена от кубински специалисти, е показала над 92 процента ефикасност при клиничните изпитвания. Островната държава вече обяви, че първата й ваксина срещу Ковид-19 „Соберана-2“ е показала 62 на сто ефективност при изпитвания, но при поставени две дози. И тази ваксина е тридозова.
Куба е първата южноамериканска държава, разработила свои ваксини срещу Ковид-19.
От десетилетия тя разполага с авторитетен биотехнологичен сектор и е разработила пет ваксини.
Правителството се надява, че през август 70 процента от 11,2-милионното население ще бъде ваксинирано, а цялото население – до края на годината.
Индонезия
Страната надхвърли в понеделник прага от 2 милиона случая на коронавирус след рекорден ръст на новозаразените за денонощие, в момент, когато властите обявиха затягане на антиковидните ограничения за овладяване на разпространението на вируса.
По-строгите ограничения ще важат две седмици в 29 „червени зони“ в цялата страна, религиозните служби ще бъдат преустановени, а храмовете – затворени. Въвежда се изискване ресторантите, кафенетата и моловете да работят на 25 процента от капацитета си.
САЩ
Вариантът Делта е най-голямата заплаха за борбата ни с пандемията, заяви американският експерт по заразни заболявания д-р Антъни Фаучи.
Във вторник САЩ обявиха, че няма да успеят да реализират целта си за ваксиниране на 70 процента от пълнолетното си население до 4 юли и че вероятно ще имат нужда от още няколко седмици, за да постигнат това.
Белият дом се надява 70 процента от пълнолетните над 27-годишна възраст да са получили поне една доза от ваксината до националния празник на страната.
Повече от 150 милиона души в САЩ са напълно ваксинирани.
Правителството удвоява усилията си за ваксиниране на по-младите американци на възраст между 18 и 26 години.
Огромното мнозинство от най-уязвимите хора в страната са напълно ваксинирани, а случаите на заразяване с коронавирус и смъртните случаи са достигнали най-ниските си равнища от началото на пандемията.
Нивото на новите ваксинации в САЩ обаче значително намаля през последния месец. САЩ прехвърлиха прага от 300 милиона поставени дози ваксини за 150 дни.
175 милиона американци вече са получили поне една доза ваксина, а 55 процента от пълнолетното население е напълно ваксинирано.
През изминалия месец цветнокожите американци са били 54 процента от ваксинираните в цялата страна, макар да съставляват към 40 процента от цялото население.
Родени от пандемията герои и екстремисти
Екстремисти се опитваха да използват коронавирусната пандемия, за да „разпространяват пропаганда на омразата и да подхранват недоверие в обществените институции“ миналата година, заяви полицейската служба на Европейския съюз.
Пандемията от КОВИД-19 и причинените от нея икономическа криза и социално напрежение са допринесли за поляризиране в обществото и са довели до възприемането на по-крайни възгледи, се казва в годишния доклад на Европол.
Същевременно, седем учени, допринесли за създаването на ваксини бяха отличени тази седмица с престижната испанска награда „Принцесата на Астурия“ за научни изследвания.
Журито обяви, че лауреатите на приза тази година са Каталин Карико от Унгария, американците Дрю Уайсман и Филип Фелгнър, Йозлем Тюреджи и Угур Шахин от Германия, канадецът Дерик Роси и Сара Гилбърт от Великобритания. Всички те са „водещи фигури в един от най-значимите подвизи в историята на науката“.
/Петя Гергова/
/ПА/
Източник: http://www.bta.bg/