Да си припомним знаците на регулировчиците

Случвало ли ви се е да попадате на кръстовище, където светофарът не работи, а вместо това в центъра му има регулировчик, контролиращ движението? Това си е ситуация, описана на теория в Правилника за движение по пътищата, която обаче на практика понякога изглежда малко по-различно.

[ad id=“225664″]

Има случаи, в които регулировчикът изглежда така, сякаш се ядосва, че неговият любим футболен отбор е загубил, а всъщност той се опитва да ви обясни, че можете да завиете надясно. Е, ние няма да говорим за тези по-свободни жестове. Вместо това ще припомним набора от знаци, които следва да се познават според Правилника и листовките. Вие спомняте ли си ги?

Преминаването е разрешено направо и надясно
Когато регулировчикът е застанал с ляво/дясно рамо към вас и с изпъната хоризонтално, встрани от тялото ръка/ръце. Ако ръцете му са отпуснати, но позата е същата, преминаването отново е разрешено направо и надясно.

Стоп!
Регулировчикът е застанал с лява или дясна ръка, изпъната право нагоре, и друга ръка, спусната плътно до тялото (с лице към вас, с гръб към вас или с рамо). Вероятно предстои смяна на регулировчика.

Преминаването във всички посоки е забранено
Регулировчикът е застанал с лице към вас, с изпъната хоризонтално встрани лява/дясна ръка.
Забранено е преминаването и когато регулировчикът е с гръб към вас, както и когато е с лице към вас и с хоризонтално разперени ръце.

Преминаването във всички посоки (вкл. обратен завой) е разрешено
Регулировчикът е застанал с ляво рамо към вас и с дясна ръка, изпъната право напред.